Deneysel hipertansiyon modelinde agomelatinin arteriyel kan basıncı ve kardiyak yeniden şekillenme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of agomelatine on arterial blood pressure and cardiac remodeling in experimental hypertension model
- Tez No: 858329
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ARZU VARDAR, PROF. DR. NURETTİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Agomelatinin hipotansif etkilerinin altında yatan mekanizmalar ve kardiyak yeniden şekillenme üzerine etkileri tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı, NOS inhibisyonu ile oluşturulan deneysel hipertansiyon modelinde agomelatinin arteriyel kan basıncı ve kardiyak yeniden şekillenme üzerine olası etkisinde NO/cGMP, HSP90 ve antioksidan mekanizmaların rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Spraque-Dawley türü 32 adet yetişkin erkek sıçan Kontrol (K), Agomelatin (AGO), Hipertansiyon (HT) ve Hipertansiyon+Agomelatin (HT+AGO) olmak üzere dört gruba ayrıldı. HT ve HT+AGO gruplarının içme suyuna 6 hafta boyunca L-NAME 400 mg/L eklendi. Deneyin son iki haftası AGO ve HT+AGO gruplarına agomelatin (40 mg/kg/gün) intraperitonal olarak verildi. Serum ve sol ventrikülde eNOS, cGMP ve HSP90 düzeyleri ELISA yöntemiyle, NO düzeyi spektrofotometrik yöntemle incelendi. Sol ventrikül dokusunda ERK1/2 ve p-ERK1/2 western blot ve immünohistokimyasal yöntemlerle, MDA ve GSH düzeyleri ise spektrofotometrik yöntemle incelendi. Ayrıca sol ventrikül kardiyomiyosit çapları Hematoksilen Eozin ile boyanarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The mechanisms underlying the hypotensive effects of agomelatine and its effects on cardiac remodeling are not fully known. The aim of our study was to investigate the role of NO/cGMP, HSP90 and antioxidant mechanisms in the possible effects of agomelatine on arterial blood pressure and cardiac remodeling in an experimental hypertension model induced by NOS inhibition. Material and Methods: Thirty-two adult male Spraque-Dawley rats were divided into four groups as Control (C), Agomelatine (AGO), Hypertension (HT) and Hypertension+Agomelatine (HT+AGO). L-NAME 400 mg/L was added to the drinking water of HT and HT+AGO groups for 6 weeks. In the last two weeks of the experiment, agomelatine (40 mg/kg/day) was administered intraperitoneally to AGO and HT+AGO groups. Serum and left ventricular eNOS, cGMP and HSP90 levels were analyzed by ELISA and NO levels were analyzed by spectrophotometric method. In left ventricular tissue, ERK1/2 and p-ERK1/2 were analyzed by western blot and immunohistochemical methods, and MDA and GSH levels were analyzed by spectrophotometric method. In addition, left ventricular cardiomyocyte diameters were determined by Hematoxylin and Eosin staining.