Oküler yüzey toksisitesi nedeniyle otolog serum ya da suni gözyaşi kullanan glokom hastalarinda oküler yüzey özelliklerinin multiparametrik karşilaştirilmasi
Multiparametric comparison of ocular surface properties in glaucoma patients using autologous serum or artificial tears due to ocular surface toxicity
  1. Tez No: 858360
  2. Yazar: MELEK KÖROĞLU CANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ŞAHİN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Topikal antiglokomatöz kullanımına bağlı oluşan oküler yüzeydeki toksisitenin otolog serumla ve preservansız suni gözyaşı ile tedavi edilerek, etkinliklerinin multiparametrik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan bu çalışmada Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda takip edilen topikal antiglokomatözlere karşı oküler yüzey toksisitesi gelişen 31 hastanın 31 gözü dahil edilmiştir. Oküler yüzey hastalığı nedeni ile semptomları bulunan tüm hastaların topikal tedavileri sonlandırılıp oral antiglokomatöz tedavi başlanmıştır. Hastalar randomize iki gruba ayrılarak bir ay boyunca suni gözyaşı ya da otolog serum başlanmıştır. Hastaların ilk başvuruda ve bir aylık tedavi sonucunda demografik verileri, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK), göz içi basıncı, antiglokomatöz kullanım süresi, semptomların varlığı, biyomikroskopik muayene ile kayıt altına alınan bulguları ve gözyaşı kırılma zamanı(GYKZ), oküler yüzey boyanma skoru(OYBS), Schirmer testi, korneal duyarlılık ölçümü (Cochet Bonnet Estezyometri), oküler yüzey hastalık indeksi (OYHİ) skorlaması, meibografi kayıp derecesi ve kayıp alanı, konjonktivada Matriks Metalloproteinaz-9 ( MMP-9)varlığı gibi oküler yüzey parametreleri kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to multiparametrically compare the treatment effectiveness of ocular surface toxicity caused by topical antiglaucomatous use by treating it with autologous serum and preservative-free artificial tears. Materials and Methods: This prospectively planned cancer was included in 31 eyes of 31 patients who were followed up in the Department of Ophthalmology, Balıkesir University Faculty of Medicine, using topical antiglaucomatous agents to eliminate the harmful effects on the ocular surfaces. In all patients scheduled for ocular surface disease, topical treatments were discontinued and oral antiglaucomatous treatment was started. The patients were randomly divided into two groups and either artificial pain or autologous serum was used for one month. Demographic data, best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure, duration of antiglaucomatous use, lifespan, expenditure recorded by biomicroscopic examination and burst refraction time (BUT), ocular surface staining were recorded at the first admission and after one month of treatment. Cutting of the ocular surface such as score (OXFORD), Schirmer test, corneal images (Cochet Bonnet Estesiometry), ocular surface disease index (OSDI) scoring, meibography degree and area, presence of Matrix Metalloproteinase-9 (MMP-9) in the conjunctiva.