Örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisi: Temizlik makineleri sektöründe bir firma üzerine araştırma
The effect of organizational commitment on job satisfaction: A research on a company in the cleaning machines industry
- Tez No: 858361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışanlarda örgütsel bağlılık ve iş tatmini, sergilenen performansla ilişkili olduğu gibi örgütsel davranışları etkileme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada temizlik makineleri sektöründe bir firmada görev yapan 152 kişinin katıldığı bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre örgütsel bağlılığın iş tatmini üzerinde pozitif yönlü bir etkisi vardır. Bu sonuca göre örgütsel bağlılığın artması iş tatmininin de artmasını beraberinde getirmektedir. Örgütsel bağlılık ve iş tatmini ilişkisinin diğer örgütsel davranışlara da pozitif yönde yansıması beklenmektedir. Ulaşılan sonuçlar 152 kişinin verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment and job satisfaction in employees have the potential to affect organizational behavior as they are related to their performance. The purpose of this study is to examine the effect of organizational commitment on job satisfaction. In the study, a survey was conducted with the participation of 152 people working in a company in the cleaning machinery sector. According to the results obtained in the study, organizational commitment has a positive effect on job satisfaction. According to this result, increasing organizational commitment also increases job satisfaction. The relationship between organizational commitment and job satisfaction is expected to reflect positively on other organizational behaviors. The results are limited to the answers given by 152 people.