Cinsiyet değiştirme sürecinde olan bireylere bakım veren hemşirelerin deneyim ve tutumları: Nitel bir çalışma
Experiences and atti̇tudes of nurses caring for individuals in the process of gender reassignment: A qualitative study
- Tez No: 858359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KAYDIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, cinsiyet değiştirme sürecindeki bireylere bakım veren hemşirelerin deneyim ve tutumlarını derinlemesine irdelemek amacıyla nitel bir çalışma olarak planlandı. Çalışma Mart 2023- Temmuz 2023 tarihleri arasında cinsiyet değiştirme sürecindeki bireylere bakım veren 25 hemşire ile kartopu yöntemiyle toplandı. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan“Katılımcı Bilgi Formu”ve“Yarı-yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanıldı. Görüşmeler yüz yüze derinlemesine görüşme tekniği ile yapıldı. Verilerin analizinde kuramsal tematik analiz yaklaşımı kullanıldı. Cinsiyet değiştirme sürecindeki bireylere bakım veren hemşirelerin deneyim ve tutumlarına ilişkin alıntılar; Hemşirelerin Tutumları, Hemşirelerin Tutumlarını Etkileyen Faktörler, Hemşirelerin Bakım Deneyimleri, Bakımı Etkileyen Prosedürler ve Bakımın Kalitesini İyileştirmeye Yönelik Öneriler olmak üzere 5 ana tema altında toplandı. Hemşirelerin bakım deneyimlerini ve tutumlarını etkileyen birçok faktör olduğu belirlendi. Hemşirelerin en çok hastalarla iletişim kurma ve hastaların mahremiyetini sağlama konularında zorluk yaşadıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a qualitative study to examine in depth the experiences and attitudes of nurses caring for individuals undergoing gender reassignment. The study was conducted between March 2023 and July 2023 with 25 nurses caring for individuals in the process of gender reassignment using the snowball method.“Participant Information Form”and“Semi-structured Interview Form”prepared by the researchers in line with the literature were used to collect the data. Interviews were conducted with face-to-face in-depth interview technique. The theoretical thematic analysis approach was used to analyze the data. The quotes regarding the experiences and attitudes of nurses caring for individuals in the process of gender reassignment were grouped under 5 main themes: Nurses' Attitudes, Factors Affecting Nurses' Attitudes, Nurses' Care Experiences, Procedures Affecting Care, and Suggestions for Improving the Quality of Care. It was determined that there were many factors affecting nurses' care experiences and attitudes. Nurses had the most difficulties in communicating with patients and ensuring the privacy of patients.