Verim katmanlarında sıcak-soğuk etkisi ile hızlandırılmış yaşlandırma deneyleri
The Tests with accelerating aging effects on varnish layers
  1. Tez No: 85837
  2. Yazar: HACI İSMAİL KESİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, ahşap yüzeylerinde yaygın olarak uygulanan verniklere, sıcak - soğuk etkisiyle hızlandırılmış yaşlandırma deneyleri yapılarak ver nik katmanlarının performanslarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sarıçam (Pinus Sylvestris L.), Doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve meşe (Quercus petreae L.) odunlarından hazırlanan deney örnekleri üzerine selülozik, poliüretan ve akrilik vernikler eşit katman oluşturacak şekilde uygulanmıştır. Deney örnekleri ASTM-D 1211 esaslarına uygun olarak sıcak ve soğuk ortamda birer saat bekletilerek periyodik olarak sertlik ve parlaklık ölçümleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre, yaş landırma işleminden sonra tüm vernik çeşitlerinin sertlik ve parlaklık de ğerlerinde azalmalar meydana gelmiştir. En iyi sonuçlar çam odunu üzerine akrilik vernik uygulanan örneklerde elde edilmiştir. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Verniklerin performans testleri Parlaklık, Sertlik Sayfa Adedi : 61 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdullah SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed that the tests of accelerating aging ef fects were carried out to some varnishes are widely used on the mas sive wood surfaces for investigating of performances of the varnish la yers. For this purpose, the cellulosic, polyurethane and acrylic varnishes have been applied on the test samples prepared from beech (Fagus Orientalis Lipsky), scotch pine (Pinus Sylvestris L.) and oak (Quercus Pet- reae L.) woods. The test samples tested according to ASTM-D 1211 in hot and cold condition for each the duration of one hour. After that the hardness and brightness value have been measured. According to the test results, the hardness and the brightness value have been decreased of all the varnish types after the accelerating aging pro cess. The acrylic varnishes which is applied on the scotch pine gave the best result. Science Code : 500 1 0 1 3 Key Words : Performance tests for varnishes (Organic coating) Glossy, Hardness Page Number : 61 Adviser : Doç. Dr. Abdullah SÖNMEZ