Yerel bilgisayar ağlarının güvenlik ve performansının artırılması
Increasing of security and performance of local area networks
  1. Tez No: 85836
  2. Yazar: HALE KESİCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde en yeni ve doğru bilgiye kısa zamanda ulaşmak oldukça önemlidir. Bilgisayar ve enformatik bilimi bu istekleri kolaylaştırabilmek için sürekli olarak ve çok hızlı bir biçimde gelişmektedir. Bu yoğun bilgisayar kullanım süreci içerisinde ihtiyaç duyulan bilgilere hızlı bir biçimde ulaşabilmek için bilgisayarlarda saklanmaktadır. Bilgisayarlarda mevcut olan bu bilgilerin ve kaynakların daha verimli kullanılabilmesi için iletişim ağlanılın kurulması gerekmektedir. İletişim ağlan mevcut verilerin, bilgilerin ve kaynakların paylaşımını, haberleşmeyi sağlayan bir yapıdır. Asıl önemli olan da bu yapıyı etkin kullanabilmektir. Günümüzde yerel ağlar bilgisayarlann girdiği her yerde vazgeçilmez bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Kaynakların paylaşımından çok, kesintisiz şekilde sağlamak önem kazanmıştır. Bunun için kullanılan topolojinin uygunluğu ve verimliliği, bağlantı donanımlarının ayarlanması, kullanılan protokol özelliklerinin iyi tespit edilmesi, güvenliği ve performansı etkileyen faktörlerin bilinmesi gerekir. Bu kapsamda çalışmada yer alan konular, kısaca bilgisayar ağlarında kullanılan yapılar ve yerel ağın iyileştirilmesine yöneliktir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001024 Yerel Bilgisayar Ağı, Performans, Güvenlik 97 Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL
Özet (Çeviri)
To reach the newest and accurate information has become fairly important in recent years. Computer and enformatik science progress continually and very fast to facilitate obtaining the information that is necessary in a short time. Networks should be established to use information and sources more effectively. These are the structures that enable users to share the existing information and sources available on the separate computers, and to communicate. The power of networks depends on how accurately this structure is used. Today, the use of local area networks is inevitable where computers are used. Providing continuous information has become more important than sharing the sources available on the networks. Availability and proficiency of topology adjustment of the connection hardware, determination of the features of the protocols used and the factors having effect on the security and performance should be precisely known to provide the users with constant share of information. This study focuses on the brief explanation of structures used in the computer networks and the recommendations on the improvement of the networks. Science Code Key Words Page Number Adviser 5001024 Local Area Network, Performance, Security 97 Assist Prof. Dr. Halil İbrahim BÜLBÜL