Mevcut betonarme binada güçlendirme ankrajlarının çap ve derinliğine bağlı çekme performansının deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation on pull-out performance of anchors depending on the depth and diameter of anchors applied on an existing rc building
- Tez No: 858408
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Türkiye Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer alan ve tamamı deprem tehlikesi altında bir ülkedir. Yapı stoğunda geç kalınan iyileştirme çalışmaları neticesinde Şubat 2023 yılında 11 ilde yaşanan depremler ile elli binden fazla insanımız yaşamını kaybetmiştir. Sekiz yüz binden fazla bağımsız bölümün orta, ağır hasarlı veya yıkılmış olduğu sonucuyla karşılaşılmıştır. Bu durum betonarme yapıların güçlendirilmesi ile ilgili mühendislik çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu tekrar ortaya koymuştur. Yürürlükteki şartnameler doğrultusunda betonarme yapıların güçlendirilmesinde betonarme veya FRP ile kolon mantolama ve betonarme perde eklenmesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Kolonların mantolanmasında ve perde eklenmesinde donatı ankrajlarının çekme performansı büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma kapsamında mevcut bir betonarme binanın kolonlarında kimyasal kullanılarak 72 adet donatı ankrajlanarak, çekme deneyleri yapılmıştır. 4 farklı kalınlıkta (Ø10,12,14,16) ve 3 farklı derinlikte (5, 10 ve 15 cm) ankraj demiri altılı gruplar halinde ekilmiştir. Her gruptaki altı numuneden üç adedi tam sıyırmalı, üç adedi kısmi sıyırmalı ankraj çekme deneyine tabi tutulmuştur. Mevcut yapının beton dayanımını belirlemek için kolonlarından 11 adet beton karot örneği alınmıştır. Ankraj çapı ve gömme derinliği ile ankrajların maksimum çekme kuvvetleri arasındaki bağıntı mevcut beton dayanımı için belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country located on the Alpine-Himalayan seismic zone and is completely at risk of earthquakes. As a result of delayed improvement works in the building stock, more than fifty thousand people lost their lives in the earthquakes that occurred in 11 provinces in February 2023. It was concluded that more than eight hundred thousand independent sections were moderately, heavily damaged or collapsed. This situation shows again how important the engineering studies regarding the strengthening of reinforced concrete (RC) structures are. In the direction of existing codes, column sheathing with RC or FRP and adding RC shear walls to the existing building are widely used in strengthening RC structures. The tensile performance of reinforcement anchors is of great importance in sheathing columns and adding RC shear walls. Within the scope of this study, 72 pieces of anchor bars were anchored using chemicals in the columns of an existing RC building and tensile tests were carried out. Anchor bars of 4 different thicknesses (Ø10,12,14,16) and 3 different depths (5, 10 and 15 cm) were anchored in groups of six. Three of the six anchors in each group were subjected to fully pull out and three partially pull out tensile tests. To determine the concrete strength of the existing structure, 11 concrete core samples were taken from its columns. The relationship between the anchor diameter and embedment depth and the maximum tensile forces of the anchors was determined for the existing concrete strength.