Zayıf betonlarda kimyasal ankrajların çekme açısı performansı üzerine deneysel sonuçların belirlenmesi
Determination of experimental results on tensile angle performance of chemical anchors in weak concretes
- Tez No: 928436
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Türkiye, üç ana tektonik levhanın birleşim bölgesinde yer aldığı için sürekli olarak sismik aktivitelere maruz kalan bir ülkedir. Bu levhaların birbirine göre hareket etmesi, Türkiye genelinde çok sayıda aktif fay hattının oluşmasına neden olmuş ve ülkemizi ciddi deprem riskleriyle karşı karşıya bırakmıştır. Özellikle bu fay hatlarının 5 ve üzeri büyüklükteki yıkıcı depremleri tetiklediği bilinmektedir. Ülkemizin 81 ilinden 45'inde bu büyüklükte depremlerin meydana gelmesi beklenmektedir. Bu durum, mevcut yapı stokunun durumunu ve güçlendirme çalışmalarını son derece önemli hale getirmiştir. Mevcut yapı stoğundaki güçlendirme çalışmalarının gecikmesi sonucu, Erzincan, Gölcük, Van ve Kahramanmaraş gibi illerimizde gerçekleşen büyük depremlerde can ve mal kayıpları olmuştur. Gelecekte benzer kayıpların önlenmesi için, bu güçlendirme çalışmalarının profesyonel mühendislik hizmetleriyle zamanında yapılması gerekmektedir. 2007 yılında yürürlüğe giren Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik'e (DBYBHY) göre, betonarme güçlendirme elemanlarında kullanılan ankraj donatılarının çapı 20 mm, kimyasal yapıştırıcı ile yapılan ankrajların gömme derinliği ise 10Ф olarak belirlenmiştir. Ancak, 2018'de yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) ile bu değerler yeniden düzenlenmiş ve donatı çapı 16 mm olarak güncellenmiştir. Türkiye'deki mevcut yapıların düşük beton basınç dayanımlarına sahip olduğu ve sahadaki uygulama hatalarının bu dayanımı daha da azalttığı varsayılmıştır. Bu bağlamda, dört farklı beton dayanımına (fck; 4,51, 5,60, 7,77, 10,45 MPa) sahip bloklar üzerinde kimyasal yapıştırıcı kullanılarak toplam 64 adet donatı ankrajı yerleştirilmiş ve çekme deneyleri yapılmıştır. Çalışmada donatı çapı (Ф12) ve üç farklı ankraj açısı (0,10, 20, 30) kullanılarak kimyasal ankraj yapılmıştır. Tüm numuneler kısmi sıyırmalı çekme deneyine tabi tutulmuş olup, deney sonuçlarında ankraj açılarının, farklı beton sınıflarında oluşturduğu dayanım artışlarının çekme performansını da olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country that is constantly exposed to seismic activities due to its location at the junction of three main tectonic plates. The movement of these plates has led to the formation of numerous active fault lines across the country, putting us at serious risk of earthquakes. It is known that these fault lines can trigger devastating earthquakes with magnitudes of 5 and above. In 45 out of 81 provinces in our country, earthquakes of this magnitude are expected to occur. This situation has made the status of the existing building stock and strengthening efforts extremely important. Delays in these strengthening efforts have resulted in significant loss of life and property due to major earthquakes in places like Erzincan, Gölcük, Van, and Kahramanmaraş. To prevent similar losses in the future, these reinforcement projects need to be carried out timely with professional engineering services. According to the Regulation on Buildings to be Constructed in Earthquake Zones (DBYBHY), which came into force in 2007, the diameter of anchorage reinforcements used in reinforced concrete strengthening elements is set at 20 mm, and the embedding depth of chemical anchors is defined as 15Φ. However, with the Turkish Building Earthquake Regulation (TBDY) enacted in 2018, these values were revised and the reinforcement diameter was updated to 16 mm. In this study, it was assumed that the existing structures in Turkey have low concrete compressive strengths and that field application errors further decrease this strength. In this context, a total of 64 reinforcement anchors were placed using chemical adhesive on blocks with four different concrete strengths (fck: 4.51, 5,60, 7,77, 10,45 MPa), and tensile tests were conducted. The study utilized a reinforcement diameter (Φ12) and three different anchoring angles (0,10, 20, 30) for chemical anchoring. All samples were subjected to partial pull-out tensile tests, and it was observed that the anchoring angles had a positive effect on tensile performance by increasing the strength in different concrete classes.