Bazı ekmeklik buğday çeşitlerinin Van-Özalp koşullarına adaptasyonu
Adaptation of some bread wheat cultivars to conditions Van-Özalp
  1. Tez No: 858415
  2. Yazar: RAMAZAN KADIRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM ARPALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmada 10 ekmeklik buğday çeşidinin Van-Özalp ekolojik koşullarına adaptasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada başaklanma süresi, tane dolum süresi, çıkış-olgunlaşma süresi, sap uzunluğu, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başakta tane verimi, bin tane ağırlığı, toplam verim, hektolitre ağırlığı ve tane verimi gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonucunda, çeşitlerin başaklanma gün sayısı 91.25- 103.3 gün, tane dolum süresi 36-48 gün, çıkış-olgunlaşma süresi 137.3-140.0 gün, sap uzunluğu 65.50-100.7 cm, başak uzunluğu 8.65-11.40 cm arasında değiştiği tespit edilmiştir. Araştırmaya konu olan buğday çeşitlerinin başakta tane sayısı 20.02-37.15 adet, başakta tane verimi 2.257-2.710 g, bin tane ağırlığı 34.10-47.30 g, toplam verim 1073-1790 kg/da, hektolitre ağırlığı 71.35-79.00 kg/hl ve tane verimi 94.65-247.6 kg/da arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Tane verimi açısından çeşitler arasında en yüksek değerler 247.6 kg/da ile Karakılçık çeşidi ve 236.1 kg /da Bayraktar buğday çeşidinde saptanmıştır. En düşük tane verimine sahip olan çeşit ise 94.65 kg/da ile Müfitbey çeşidi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the adaptations of 10 bread wheat varieties to Van- Özalp ecological conditions. In the study, characteristics such as heading time, grain filling time, ripening time, stem length, spike length, number of grains per spike, grain yield per spike, thousand grain weight, total yield, hectolitre weight and grain yield were examined. According to the findings obtained as a result of the research, days to heading of the varieties is 91.25-103.3 days, grain filling duration is 36-48 days, ripening duration is 137.3-140 days, stem length is 65.50-100.7 cm, spike length is 8.65-11.40 cm, number of grains per spike is 20.02- 37.15 grain, grain yield per spike varied between 2.257-2.710 g, thousand grain weight 34.10-47.30 g, total yield 1073-1790 kg da-1, hectolitre weight 71.35-79 kg hl-1 and grain yield 94.65-247.6 kg da-1. The highest grain yield were obtained from the Karakılçık cultivar with 247.6 kg da-1 and from the Bayraktar cultivar with 236.1 kg da-1. The lowest grain yield was determined in Müfitbey variety with 94.65 kg da-1