Sürdürülebilir turizm kapsamında kültürel miras farkındalığı ve kültürel mirasın korunmasına yönelik turist rehberliği öğrencilerinin algılarının değerlendirilmesi
Assessment of tourist guidance students' perceptions of culturalheritage awareness and protection of cultural heritage within the scope of tourism
  1. Tez No: 858465
  2. Yazar: EBRU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, Nevşehir ili bağlamında, sürdürülebilir turizm çerçevesinde kültürel mirasın farkındalığı ve korunmasına ilişkin, turist rehberliği öğrencilerinin görüşlerini ayrıntılı bir şekilde analiz etmektir. Araştırma yöntemi olarak, nicel desenli bir yaklaşım benimsenmiş ve veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Ankette, öğrencilerin kişisel özelliklerinin yanı sıra sürdürülebilir turizm ve kültürel miras konularındaki farkındalıkları, algıları ve bilgi düzeyleri ile ilgili sorular yer almaktadır. Araştırmada, anketler Nevşehir ilinde bulunan Üniversitelerin Turist Rehberliği bölümü öğrencilerine uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, araştırmaya katılan öğrenciler, Nevşehir'de turizmin olumlu bir şekilde algıladığını ve bu gelişimin genel olarak bölgenin kültürel mirasına ve ekonomik durumuna pozitif katkılar sağlayacağını ifade etmişlerdir. Öğrencilerin büyük çoğunluğu, turizmin gelişmesini desteklemekte ve bu durumun bölgeye çeşitli faydalar sağlayacağına inanmaktadır. Öğrencilerin büyük bir bölümünün Nevşehir'in kültürel mirasının korunması gerektiğine inandığı ortaya çıkmıştır. Bu durumun sağlanması için, bölgedeki tarihi ve kültürel unsurların turizmle birleştirilerek daha iyi korunabileceği ve tanıtılabileceğine dikkat çekilmiştir. Çalışmada, etkili tanıtım ve pazarlama stratejileri, iyi planlama ve organizasyon, kültürel ve tarihi mirasın korunması ve iyileştirilmesi, turizm çeşitliliği ve yerel halkın turizm faaliyetlerinde aktif rol alması gibi unsurlarla turizmde başarının elde edileceği sonucuna ulaşılmıştır. Nevşehir'in turistik potansiyelinin tam olarak değerlendirilmesi ve turizmin sürdürülebilir bir şekilde geliştirilmesi için, yerel yönetimler, turizm işletmeleri, yerel halk ve diğer ilgili taraflar arasında etkili bir iş birliği ve koordinasyonun sağlanması gerekmektedir. Anahtar Sözcükler Turizm, Sürdürülebilir Turizm, Kültürel Miras Farkındalığı
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze in detail the opinions of tourist guide students regarding the awareness and protection of cultural heritage within the framework of sustainable tourism in the context of Nevşehir province. As a research method, a quantitative patterned approach was adopted and data was collected by survey method. The survey includes questions about students' personal characteristics, as well as their awareness, perceptions and knowledge levels on sustainable tourism and cultural heritage. In the research, surveys were applied to the students of the Tourist Guidance department of the Universities in Nevşehir. The data obtained as a result of the application was analyzed with the SPSS 26 package program. As a result of the analysis, the students participating in the research stated that they perceived tourism in Nevşehir positively and that this development would generally make positive contributions to the cultural heritage and economic situation of the region. The majority of students support the development of tourism and believe that this will bring various benefits to the region. It has been revealed that most of the students believe that Nevşehir's cultural heritage should be protected. In order to achieve this situation, it has been pointed out that the historical and cultural elements in the region can be better protected and promoted by combining them with tourism. The study concluded that success in tourism will be achieved with elements such as effective promotion and marketing strategies, good planning and organization, protection and improvement of cultural and historical heritage, tourism diversity and local people taking an active role in tourism activities. In order to fully utilize the touristic potential of Nevşehir and develop tourism in a sustainable way, effective cooperation and coordination must be ensured between local governments, tourism enterprises, local people and other relevant parties. Keywords Tourism, Sustainable Tourism, Cultural Heritage Awareness