Turizm paydaşlarının bakış açısıyla kültürel miras turizmi kapsamında jeoturizm potansiyelinin karma yöntem kullanılarak değerlendirilmesi: Gökbel Vadisi (Marsyas) örneği
Assessment of geotourism potential within the scope of cultural heritage tourism from tourism stakeholders' perspective using mixed method: Gökbel Valley (Marsyas) example
- Tez No: 906580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelecek nesillere aktarılması için doğal ve kültürel mirasın korunması tüm insanlığın sorumluluğundadır. Doğa ve doğal sermaye, geçmiş ve gelecek tüm insanlık için eşit şekilde hak sahipliğindedir. Doğa ve insan arasındaki ilişkinin kuvvetlendirilmesi için hem eğlenme, dinlenme hem de eğitim aktivitelerine katılma gibi turistik amaçlı doğa seyahatleri, insanların doğayı koruma bilincinin gelişiminde önemli bir fırsattır. Bu açıdan, jeoloji ve turizm kelimelerinin birleşiminden türemiş olan jeoturizm; doğa, çevre ve insan etkileşimini güçlendirici önemli bir araçtır. Kitle turizminden uzak olması, turizmin olumsuz etkilerini kaldırarak olumlu yönlerini ortaya çıkarması, sürdürülebilir kalkınma için önemli bir araç olması ve doğaya dönüş çağı için turizmin geleceği olarak adlandırılabilecek yeni bir niş turizm çeşidi olması jeoturizmin giderek yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Doğal ve kültürel mirasın korunmasında turizmin aktif rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak turizm faaliyetlerinin sürdürülebilir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Aksi halde turizm faaliyetleri mirası tehdit edebilmektedir. Araştırmada Gökbel Vadisi özelinde, yerel halkın, jeoturizm farkındalığının, jetourizm memnuniyeti ve jeoturizmin etkilerinin, turizm bilgisi, turizm kararlarını etkileme gücü, turizmden sağlanan kişisel fayda ve yerel yönetime güven üzerine etkisi incelenmiştir. Nitel araştırma bulgularında katılımcıların jeopark/jeoturizm farkındalığı, sürdürülebilirlik ve koruma, jeoturizm desteği, yerel yönetime ilişkin görüşleri incelenmiştir. Nicel ve nitel araştırma yöntemleri bir arada kullanılarak bulgular karma yöntem yaklaşımları doğrultusunda aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nature and natural capital are equally owned by past and future humanity. Nature travel for tourist purposes, such as participating in recreational, leisure, and educational activities, is an important opportunity for the development of people's awareness of nature conservation and strengthening the relationship between nature and humans. In this regard, geotourism, derived from the combination of geology and tourism, is an important tool that strengthens the interaction between nature, the environment, and humans. It is increasingly becoming popular as a new niche tourism type that could be termed the future of tourism for the age of returning to nature, due to its distancing from mass tourism, its ability to mitigate the negative impacts of tourism while accentuating its positive aspects, and its significance as a vital tool for sustainable development. Geotourism serves to establish a connection between nature and humans by providing visitors with a safe, memorable, and creative tourism experience. Geotourism, as a sustainable tourism type, has the potential to become a phenomenon of the new generation through both creative activities (such as storytelling, performances, experiences from prehistoric times, mythological storytelling, and performances) and nature-based tourism activities. In the research, the effect of geopark awareness on tourism support, the power to influence tourism decisions and the personal benefit obtained from tourism was determined. In the qualitative research findings, participants' geopark awareness, geotourism support, and opinions on local government were determined. Using a combination of quantitative and qualitative research methods, the findings were conveyed in line with mixed method approaches.