Çevrimiçi öğrenme ortamlarında transaksiyonel uzaklık ve üç etkileşim türünde öz düzenlemenin incelenmesi
Investigation of transactional distance and self-regulation in three types of interaction in online learning environments
- Tez No: 858468
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi öğrenme ortamlarında ders alan öğrencilerin transaksiyonel uzaklık algıları ve üç etkileşim türünde öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Türkiye'de uzaktan eğitim ile ders veren 49 üniversiteden 374 öğrenci (241 Kadın, 133 Erkek) oluşturmaktadır. Transaksiyonel Uzaklık Ölçeği ve Üç Etkileşim Türünde Çevrimiçi Öz Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Transaksiyonel Uzaklık Ölçeği, 38 madde ve diyalog, yapı esnekliği, içerik organizasyonu, kontrol ve özerklik olmak üzere 5 boyuttan oluşmaktadır. Üç Etkileşim Türünde Çevrimiçi Öz Düzenleme Ölçeği, 30 madde ve Öğrenci-İçerik, Öğrenci-Öğretmen ve Öğrenci-Öğrenci olmak üzere 3 boyuttan oluşmaktadır. Bağımsız örneklem t testi, tek faktörlü varyans analizi, iki faktörlü varyans analizi, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, öğrencilerin transaksiyonel uzaklık algılarının ve üç etkileşim türünde öz düzenleme becerilerinin ortalamanın üzerinde olduğu görülmektedir. Öğrencilerin transaksiyonel uzaklık algıları ve üç etkileşim türünde öz düzenleme becerilerine cinsiyet açısından, aralarında anlamlı bir fark olmadığı gözlemlenmiştir. Transaksiyonel uzaklık algılarına kendilerine ait bilgisayar olup olmaması açısından, genel itibariyle bir fark gözlenmemekte fakat Kontrol alt faktöründe kendine ait bilgisayarı olan öğrenciler lehine anlamlı bir fark gözlemlenmiştir. Öz düzenleme becerilerine kendilerine ait bilgisayar olup olmaması açısından, hem genel olarak hem de alt faktörler bazında kendine ait bilgisayarı olan öğrenciler lehine anlamlı bir farkın olduğu gözlemlenmiştir. Öğrencilerin transaksiyonel uzaklık algıları ve üç etkileşim türünde öz düzenleme becerileri yaş açısından da incelenmiş olup, anlamlı bir fark gözlemlendiği ortaya çıkmıştır. Bu fark 30-35 yaş aralığı lehine gözlemlenmektedir. Transaksiyonel uzaklık ve üç etkileşim türünde öz düzenleme becerilerinin internet kullanma sıklığı açısından, anlamlı bir farklılık ortaya koymamıştır. Bununla birlikte, transaksiyonel uzaklık algıları ve üç etkileşim türünde öz düzenleme becerilerinin yaş ve internet kullanma sıklıkları bakımından farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiş istatistiki olarak farklılık görülmediği gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin transaksiyonel uzaklık algıları ve üç etkileşim türünde öz düzenleme becerileri arasında yüksek düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin üç etkileşim türünde öz düzenleme becerisi transaksiyonel uzaklık ve alt faktörlerden kontrol alt faktörünü yordamaktadır. Çıkan bu sonuçlar çerçevesinde araştırma sonuçları alan yazın kapsamında detaylı bir şekilde tartışılmış ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Uzaktan Eğitim, Acil Uzaktan Öğretim, Üç Etkileşim Türünde Öz Düzenleme, Transaksiyonel Uzaklık
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the perceptions of transactional distance and self-regulation skills in three interaction types of students taking courses in online learning environments. Relational screening model was used. The study group consists of 374 students (241 Female, 133 Male) from 49 universities in Turkey that offer distance education courses. Transactional Distance Scale and Online Self-Regulation Scale for Three Interaction Types were used. The Transactional Distance Scale consists of 38 items and 5 dimensions: dialogue, structure flexibility, content organization, control and autonomy. The Three Types of Interaction Online Self-Regulation Scale consists of 30 items and 3 dimensions: Student-Content, Student-Teacher and Student-Student. Independent sample t-test, one-factor analysis of variance, two-factor analysis of variance, Pearson correlation and multiple regression analyzes were used. When the results are examined, it is seen that the students' perception of transactional distance and self-regulation skills in three interaction types are above the average. It was observed that there was no significant difference between students' perceptions of transactional distance and self-regulation skills in three interaction types in terms of gender. There is no difference in transactional distance perceptions in terms of whether they have their own computer or not, but a significant difference was observed in the Control sub-factor in favor of students who have their own computer. It has been observed that there is a significant difference in favor of students who have their own computer in terms of self-regulation skills, both in general and on the basis of sub-factors. Transactional distance perceptions of students and self-regulation skills in three interaction types were also examined in terms of age, and it was found that a significant difference was observed. This difference is observed in favor of the 30-35 age range. Transactional distance and self-regulation skills in the three interaction types did not reveal a significant difference in terms of internet use frequency. However, it was analyzed whether the perceptions of transactional distance and self-regulation skills in the three interaction types differ in terms of age and frequency of internet use, and it was observed that there was no statistical difference. As a result of the research, it was determined that there was a high level of positive and significant relationship between students' perception of transactional distance and self-regulation skills in three interaction types. Self-regulation skills of students in three interaction types predict transactional distance and control sub-factor from sub-factors. Within the framework of these results, the results of the research were discussed in detail within the scope of the literature and suggestions were made for future research. Keywords : Distance Learning, Emergency Remote Teaching, Self Regulation In Three Types of Interaction, Transactional Distance