Aydın Adnan Menderes Üniversitesi idari personelinin boş zaman faaliyetlerine katılım eğilimlerinin iş-yaşam dengesi ve iş stresi düzeylerine etkisi
The effect of Aydın Adnan Menderes University administrative personnel's tendencies to participate in leisure time activities on work-life balance and work stress levels
- Tez No: 858527
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde çalışan idari personelin boş zaman eğilimlerinin iş-yaşam dengesi ve iş stresi düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklem grubunu Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde çalışan 216 idari personel oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Apaydın (2011) tarafından geliştirilen İş-Yaşam Dengesi ve House ve Rizzo (1972) tarafından geliştirilen, Efeoğlu (2006) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan iş stresi ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise SPSS 26 programından yararlanılmıştır. Bu bağlamda öncelikle verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş ve verilerin normal dağılım sağladığı tespit edilmiştir. Bu nedenle çalışmada iki kategorili değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi ve ikiden fazla kategorili değişkenlerin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi sonucunda elde edilen farklılıkların kaynağını belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Games-Howell testi kullanılmıştır. Bu testin kullanılmasının nedeni Levene testi sonuçlarına göre varyansların homojenliğinin anlamlı bulunamamasıdır. İş yaşam dengesi ve iş stresi arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde çalışan idari personelin boş zaman eğilimlerinin iş-yaşam dengesi ve iş stresi düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen araştırmada, personellerin iş stresleri ile iş yaşam uyumu ve kendine zaman ayırma düzeyleri negatif ve anlamlı ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kapsamda, idari personellerin iş yaşam uyumu ve kendine zaman ayırma düzeyleri arttığında iş streslerinin azaldığı söylenebilir. Mevcut araştırmada Üniversitede çalışan idari personellerin iş stresi düzeyleri boş zaman faaliyetlerine katılım durumlarına göre incelenmiş ve boş zaman faaliyetlerine katılmayan idari personellerin iş stresleri, boş zaman faaliyetlerine katılan personellere oranla daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sample group of this research, which was conducted to examine the effect of leisure time tendencies of administrative staff working at Aydın Adnan Menderes University on work-life balance and job stress levels, consists of 216 administrative staff working at Aydın Adnan Menderes University. Within the scope of the research, Work-Life Balance scale developed by Apaydın (2011) and job stress scales developed by House and Rizzo (1972) and adapted into Turkish by Efeoğlu (2006) were used. SPSS 26 program was used in the analysis of the data obtained. In this context, skewness and kurtosis values of the data were examined and it was determined that the data were normally distributed. For this reason, independent sample t-test was used to compare two-category variables and one-way analysis of variance was used to compare variables with more than two categories. Games-Howell test, one of the multiple comparison tests, was used to determine the source of the differences obtained as a result of one-way analysis of variance. The reason for using this test is that homogeneity of variances was not found to be significant according to Levene's test results. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between work life balance and job stress. In the study conducted to examine the effect of leisure time tendencies of administrative staff working at Aydın Adnan Menderes University on work-life balance and job stress levels, it was concluded that there was a negative and significant relationship between job stress and work-life harmony and time allocation levels of the staff. In this context, it can be said that job stress of administrative staff decreases when their work-life harmony and time allocation levels increase. In the current study, the job stress levels of administrative staff working at the University were examined according to their participation in leisure time activities and it was determined that the job stress of administrative staff who do not participate in leisure time activities is at a higher level than the staff who participate in leisure time activities.