Sermaye piyasalarında açığa satış işleminin önemi ve uygulanması
The importance and application of short selling in the capital markets
  1. Tez No: 858528
  2. Yazar: BİNNUR ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Finansal sistem içerisinde sermaye piyasalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Bunun sebebi sermaye piyasalarının büyük çaplı yatırım yapmak isteyenler için kaynak yaratmasıdır. Sermaye piyasaları elinde fon bulunduran tasarruf sahipleri için uzun vadeli yatırım fırsatı sunmakta diğer yandan da büyük çaplı yatırım yapmak isteyenler içinde likit kaynak yaratmaktadır. Sermaye piyasalarında kaynak yaratırken sermaye piyasası araçları kullanılmaktadır. Sermaye piyasasında menkul kıymetler farklı stratejilerle alım satıma konu olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de açığa satış işlemidir. Açığa satış, sahip olunmayan menkul kıymetin satılmasıdır. Son dönemde sermaye piyasalarında açığa satış işlemi ile oldukça tartışılan bir durumdur. Birçok hisse senedine yapılan açığa satış işlemi nedeniyle küçük yatırımcıların zarar gördüğü sıkça dile getirilmektedir. Tüm bu tartışmalara rağmen açığa satış ile ilgili yapılan akademik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Yatırımcıların açığa satış ile ilgili bilgi düzeylerini ölçen bir çalışma henüz yapılmamıştır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında yatırımcıların açığa satış konusundaki finansal bilgi düzeylerini ölçmek amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, açığa satışa işlemine ilişkin teorik bilgilerin yanında, açığa satışın piyasalara etkileri ve açığa satışın hukuki dayanağı üzerinde durulmuş, yatırımcılara açığa satış ile ilgili anket uygulanmış ve sonuçları SPSS 22 analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of capital markets within the financial system is increasing daily. This is because the capital markets provide a source of funding for those who want to make large-scale investments. They offer long-term investment opportunities for savers who have funds while also creating liquid resources for those who want to make large-scale investments. Capital market instruments are used to raise capital in these markets. Securities are subject to buying and selling with various strategies, one of which is short selling transaction. Short selling involves selling securities that are not owned. In recent times, short selling transactions in capital markets have been a subject of considerable debate. The harm to small investors due to short selling transactions in many stocks is frequently emphasized. Despite ongoing discussions, academic studies on short selling are quite limited. No research has been conducted to measure the knowledge levels of investors regarding short selling. Therefore, this thesis aims to assess the financial knowledge levels of investors of short selling. In this context, the study covers not only theoretical information about short selling but also its legal basis and market impacts. An survey on short selling is administered to investors, and the results are analyzed and interpreted using SPSS 22.