İş yükünün performans ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Isparta ilinde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan eğitmenler üzerine bir araştırma
The effect of workload on performance and organizational commitment: A research on educators working in special education and rehabilitation centers in Isparta province
- Tez No: 858526
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Isparta'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan eğitmenlerin iş yükünün performans ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda Isparta'da faaliyet gösteren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde farklı unvan ve görevlerde çalışan 89 eğitmenin katılımıyla veri toplanmıştır. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu İş Yükü Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for Social Science Version 26.0 (SPSS) programında yararlanılmıştır. Analiz işlemleri öncesinde ölçek değişkenlerinde normal dağılım şartı dikkate alınmıştır. Ölçek değişkenlerinin çarpıklık ve basıklık değerlerinin -1 ile +1 arasında değer aldıkları görülmüş ve normal dağılım şartını sağladıkları belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, gruplar arası farklılığı belirlemede Post-Hoc Tukey Testi, ölçekler arası ilişkiler Pearson korelasyon ve regresyon analizleri tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of workload on performance and organisational commitment of trainers working in special education and rehabilitation centres in Isparta was examined. In this context, data were collected with the participation of 89 trainers working in different titles and duties in Special Education and Rehabilitation Centres operating in Isparta. Personal information form, workload scale, organisational commitment scale and work performance scale were used in data collection. Statistical Package for Social Science Version 26. 0 (SPSS) programme was used in the evaluation of the data obtained. Before the analysis procedures, the normal distribution condition was taken into consideration in the scale variables. It was seen that the skewness and kurtosis values of the scale variables took values between -1 and +1 and it was determined that they met the normal distribution condition.