Süper kadın sendromu yaşayan sağlık yöneticisi kadınların dijital teknolojilere yönelik algısı
Perception of health manager women experiencing superwoman syndrome towards digital technologies
- Tez No: 858533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SUNMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türk toplumunda kadınlara yönelik kültürel idealler ve beklentiler neticesinde süper kadın idealini benimsemiş sağlık yöneticisi kadınların, idealden sendroma giden süreçleri, deneyimleri ve teknolojik gelişmelerin bu yöndeki etkisini belirlemeye çalışarak alan yazındaki bu boşluğu doldurmaktır. Bu bağlamda nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik tasarım benimsenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında Kayseri ilinde bulunan 16 özel hastaneden 158 kadın yöneticiye“Süper Kadın Ölçeği”uygulanarak elde edilen skorlara göre süper kadın ideali yüksek düzeyde olanlar tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Bu doğrultuda ikinci aşamada süper kadın ideali taşıdığı tespit edilen 10 kişiye tekrar ulaşılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile dijital teknolojilere yönelik algılarını belirlemeye dair sorular yöneltilmiştir. Görüşmelerin tematik içerik analizleri için“MAXQDA 24 Nitel Araştırma Programı”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kadınların süper kadın olmakla ilgili görüşleri sorgulanmış, katılımcıların verdikleri cevaplara göre süper kadın olmanın anlamı;“herkese ve her şeye yetişmeye çalışmak”,“çoklu roller”ve“yapılan her işte iyi olmaya çalışmak”alt temalarıyla değerlendirilmiştir. Aynı zamanda katılımcı kadınların teknolojiye bakış açıları sorgulanmış verilen cevaplar doğrultusunda teknolojik gelişmelerin hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra kusursuzluk ve mükemmellik algısına daha da yaklaştırdığı için kadınlar tarafından olumlu değerlendirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte kadınların teknolojiden;“mesleki süreçlerde kolaylık sağlama”,“eğitim ve bilgi edinme”,“ev işlerini kolaylaştırma”, gibi konularda yararlandıkları tespit edilmiştir. Bu sayede çoklu rollere uyum sağlama ve başarıya ulaşma isteklerinin olumlu yönde etkilediği görülmüş, hissedilen toplumsal ve içsel baskıları kontrol altına alma fırsatı sunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the processes that lead from the ideal to the syndrome and the impact of technological developments on the health management of women who have adopted the superwoman ideal due to cultural ideals and expectations in Turkish society. To achieve this, a phenomenological design, one of the qualitative research methods, was employed. During the initial stage of the research, the 'Superwoman Scale' was administered to 158 female managers from 16 private hospitals in Kayseri province to identify those with a high level of superwoman ideal. The research employed criterion sampling, which is one of the purposeful sampling methods. In the second stage, we reconnected with 10 individuals who identified with the superwoman ideal and conducted semi-structured interviews to gauge their perceptions of digital technologies. We used MAXQDA 24 Qualitative Research Program to analyze the interview data thematically. As part of the research, women's opinions on being a superwoman were questioned. According to the responses given, being a superwoman means trying to keep up with everything and everyone, juggling multiple roles, and striving to be good at everything one does. Additionally, the participants' views on technology were also examined, with technological advancements seen as a means of making life easier. It has been concluded that women perceive technology positively as it brings them closer to perfection and excellence. However, it has also been found that women benefit from technology in areas such as facilitating professional processes, education and knowledge acquisition, and easing household chores. It has been observed that this provides an opportunity to positively influence the desire to adapt to multiple roles and achieve success, as well as to control perceived societal and internal pressures