Terör amaçlı kullanılan çocuklar: PKK analizi
Children used for terrorist purposes: PKK analysis
- Tez No: 858534
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, PKK terör örgütüne katılan ve daha sonra terör örgütünden ayrılıp teslim olan bireylerin örgüte neden katıldıklarını anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, katılımcıların çocuk yaşta katıldıkları terör örgütünde yaşadıkları deneyimlerin ayrılma motivasyonlarına ve örgüt sonrası yaşamdaki uyumlarına etkilerini incelemektedir. Nitel yöntemle yapılan bu araştırmada toplam on altı katılımcı ile görüşülmüş ve elde edilen veriler MAXQDA nitel araştırma programında kategorize edilmiştir. Katılımcıların sosyo-ekonomik zorluklar içinde olduğu ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, terör örgütünün ideolojik eğitimlerle katılımcıları etkilediği görülmüştür. Terör örgütünün ekonomik zorlukları ve duygusal eksiklikleri sömürdüğü ve katılımcıları kandırdığı belirtilmiştir. PKK'nın aile içi problemleri ve ekonomik güçsüzlükleri kullanarak militanları etkilediği gözlemlenmiştir. Terör örgütünün ideolojik ve pratik eğitimlerle militanların kimliklerini değiştirmeye çalıştığı ve iletişimi kısıtladığı tespit edilmiştir. Araştırmada PKK terör örgütünün militanlarının örgüt içerisindeki deneyimleri de incelenmektedir. Terör örgütünün militanlarına verdiği eğitimler, duygusal ilişkilerin yasaklanması, çocuk savaşçıların kullanılması, örgüt içi eşitsizlikler, güvenlik politikalarının etkisi ve terör örgütünden ayrılma girişimleri ele alınmaktadır. Araştırma, örgütten ayrılma motivasyonlarını ve sivil yaşama uyum süreçlerini de incelemektedir. Katılımcılar, devletin ve ailenin desteklerinin, güvenlik güçlerine yönelik algılarını olumlu yönde değiştirdiğini ifade etmektedir. Militanlar, örgütten ayrıldıktan sonraki yaşamlarında aile kurma, eğitimlerine devam etme ve iş sahibi olma gibi hedefler belirlemektedir. Bu deneyimler, terör örgütünden ayrılan kişilerin rehabilitasyonu ve yeniden entegrasyon süreçlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the reason of individuals, who join the PKK terrorist organization and surrendered, why they join the PKK terrorist organization. The research examines the effects of the participants' experiences in the terrorist organization they joined when they were children, on their motivation to leave and their adaptation to civilian life. In this research conducted with qualitative method, a total of sixteen participants were interviewed and the data obtained were categorized in the MAXQDA qualitative research program. It was found that the participants were in socio-economic difficulties and had low levels of education. It was also observed that the terrorist organization influenced the participants with ideological trainings. It was stated that the terrorist organization exploited economic difficulties and emotional deficiencies and deceived the participants. It has been observed that the PKK uses family problems and economic weaknesses to influence militants. It has been determined that the terrorist organization is trying to change the identities of the militants through ideological and practical training and restricts communication. In the research, the experiences within the organization of the militants of the PKK terrorist organization are also examined. The training given by the terrorist organization to its militants, the prohibition of emotional relationships, the use of child soldiers, injustices within the organization, the impact of security policies and attempts to leave the terrorist organization are discussed. The research also examines motivations for leaving the organization and adaptation processes to civilian life. Participants state that the support of the state and family has positively changed their perceptions of the security forces. Militants set goals in civilian life such as starting a family, continuing their education and getting a job. These experiences highlight the importance of the rehabilitation and reintegration processes of people who leave the terrorist organization.