Türk siyasi hayatında Cihat Baban (1946-1984)
Cihat Baban in Turkish political life (1946-1984)
- Tez No: 858589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Matbaa ve gazetecilik çalışmaları meydana gelişinin akabinde dünya devletlerini ve bu devletleri politik, ekonomik ve sosyokültürel açıdan etkilenen bir unsur olarak her geçen gün güç kazanmıştır. Zamanımızda adeta yasama, yürütme ve yargı güçlerinden sonra kamuoyu üzerindeki yaptığı etkiyle“dördüncü kuvvet”şeklinde görülmektedir. Ortaya koymuş olduğumuz bu çalışmada bir döneme imzasını atan gazeteci ve siyasetçi Cihat Baban'ın 1946-1984 yılları arasındaki siyasetteki yaşamı ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Çalışmadaki amaç Türk Basın tarihinde önemli bir isim olan Baban'ın siyasi kimliğine mercek tutup gazeteci kimliği kadar politika da bir hayli etkin olduğunu ortaya koymaktır. 1911 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Baban, önce Galatasaray Lisesinde eğitim almasının akabinde de İstanbul Üniversitesi'nde hukuk eğitimini tamamlamıştır. Gazeteciliğe ilgi duyan Baban Velid Ebuzziya Bey'in Zaman isimli gazetesinde mütercim olarak mesleğine ilk adımı atmıştır. Daha sonraları çeşitli gazetelerde çalışan Baban Türk Basınında 50 Yıl Hizmet Ödülü ve Şeref Kartının da sahibi olmuştur. Gazeteci olmasının yanı sıra aktif siyasette de önemli yeri bulunan ve siyasi kariyeri de bir hayli uzun olan Cihat Baban, 1946, 1950, 1954'te yıllarında Demokrat Parti, 1961 senesi Kurucu Meclis Üyeliği, 1961 ve 1965 senelerindeyse Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak görev yapmıştır. 1960 senesinde Basın-Yayın ve Turizm, 1980'de Kültür Bakanlığı görevlerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Following its emergence, the printing press and journalism have gained power day by day as an element that affects the world states and the states in question politically, economically and socioculturally. In our time, it is seen as the“fourth power”with its influence on public opinion, after the legislative, executive and judicial powers. In this study, we will try to reveal the political life of Cihat Baban, a journalist and politician who left his mark on a period, between 1911 and 1984. The aim of our study is to reveal the contribution and impact of Baban, who worked in politics, press and state levels for many years and who was a minister for a while, to the period in which he lived. Baban, who was born in 1911, was born in Istanbul and studied law first at Galatasaray High School and then at Istanbul University. Baban, who was interested in journalism, took the first step into his career as a translator in the Zaman newspaper of Velid Ebuzziya Bey. Baban, who later worked in various newspapers, also received the 50 Years of Service Award and the Card of Honor in the Turkish Press. Cihat Baban, who, in addition to being a journalist, also has an important place in active politics and has a long political career, served as a member of the Democratic Party in 1946, 1950 and 1954, as a member of the Constituent Assembly in 1961, and as a member of the Republican People's Party in 1961 and 1965. He served as Minister of Press and Tourism in 1960 and as Minister of Culture in 1980.