Gazeteci, yazar ve devlet adamı Cihad Baban (1911-1984)
Journalist, writer and statesman Cihad Baban (1911-1984)
- Tez No: 765789
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Tarih, Biography, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tezde Cihad Baban'ın biyografisi incelenmiştir. Çalışmanın amacı uzun yıllar siyaset, basın ve devlet kademesinde yer alan Cihad Baban'ın yaşadığı döneme olan katkı ve etkisini ortaya çıkarmaktır. Cihad Baban, 10 Ekim 1911'de İstanbul'da doğmuştur. Babasının adı Süleyman Hikmet Bey, annesi ise Ayşe Seniha Hanımdır. Galatasaray Lisesi'nden mezun olan Baban, daha sonra İstanbul Üniversitesi'nde hukuk tahsili yapmıştır. Gazetecilikle ilgilenmiş, Velid Bey'in Zaman gazetesinde mütercim olarak mesleğe adım atmıştır. Son Posta, Doğu, Yeni Sabah, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr (Tasvir), Son Saat, Hadiselere Tercüman, Yeni Gün, Zafer, Ulus, Son Havadis gazetelerinde çalışmıştır. Türk Basınında 50 Yıl Hizmet Ödülü ve Şeref Kartı sahibidir. Gazeteciliğinin yanında siyasi kariyeri de uzun olmuştur. 1946, 1950, 1954'te Demokrat Parti, 1961 yılı Kurucu Meclis Üyesi, 1961 ve 1965 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili olarak mecliste yer almıştır. 1960'da Basın-Yayın ve Turizm, 1980'de Kültür Bakanlığı yapmıştır. Vefat ettiği 28 Eylül 1984'e kadar aktif bir yaşam sürmüştür. Cihad Baban, eğitimini başarıyla tamamlamasının akabinde çalışma hayatına atılmış, gazete yazılarıyla dikkat çekmeyi başarmıştır. Türkiye'nin çok partili hayata geçiş sürecine etki etmiştir. Yaşadığı dönemde ülkeyi yöneten lider kadro ile yakın ilişkilerde bulunmuştur. Siyaset ile gazetecilik mesleğini birlikte yürüten Baban, döneminin en önemli kitle iletişim aracı olan basını ustalıkla kullanarak geniş kitlelere ulaşmıştır. Sadece ülke içi hizmetlerle yetinmemiş, yurtdışında üstlendiği pek çok görevde ülkesini başarıyla temsil etmiştir. Bu tezde tarihin önemli bir bölümüne tanıklık etmiş olan şahsiyetin fikir, düşünce ve tutumu ortaya konularak, dönemin önemli olaylarına farklı bir bakış açısı sunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study analyses the biography of Cihad Baban. It aims to reveal Cihad Baban's influence and contribution―who has been in politics, press, and state affairs for many years―in his period. Cihad Baban was born in İstanbul, on October 10, 1911. His father was Süleyman Hikmet Bey, and his mother was Ayşe Seniha Hanım. Having graduated from Galatasaray High school, Baban studied Law at İstanbul University. Later, he had an interest in journalism and started to work as an interpreter at Zaman Newspaper, which was published by Velid Bey. He worked for various newspapers such as Son Posta, Doğu, Yeni Sabah, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr (Tasvir), Son Saat, Hadislere Tercüman, Yeni Gün, Zafer, Ulus and Son Havadis. He received the 50 Years Service Award and Honorary Pass. Along with journalism, he also had a considerably long political life. He was elected as the MP for Democrat Party in 1946, 1950 and 1954. In 1961 he got into the Parliament as Founding Member and was elected as the MP for Republican People's Party in 1961 and 1965. He became the Minister of Press and Tourism in 1960 and the Minister of Culture in 1980. He had an active political life until his death on September 28, 1984. After completing his education successfully, Cihad Baban went out to work immediately and attracted attention with his newspaper articles. He had a significant impact on the transition to a multi-party system. He had a close relationship with the administrative class of the country during his lifetime. Baban, who ran journalism and politics together, used mass media efficiently, and managed to reach the large masses through it. He has not contended with his domestic services and represented his country successfully on many international occasions as well. This dissertation aims to provide a different viewpoint on the significant affairs of the period, by revealing the ideas, thoughts, and attitudes of this important figure who has played an active role in recent political history.