Kamu yönetiminde karar verme sürecinde bir yöntem olarak istişare: Gerede Kaymakamlığı örneği
Consultation as a method in the decision-making process in public administration: Gerede district governorship example
  1. Tez No: 858590
  2. Yazar: HAMİDE BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kamu yönetiminde karar verme, yönetim faaliyetine başlamanın ilk adımıdır. Yönetim faaliyetinde ilk olarak karar verme sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Doğru yönetimin sağlanması doğru kararların alınmasına bağlıdır. Karar alma faaliyetini gerçekleştirmek için tüm etmenleri göz önünde bulundurmak ve fikir alışverişi çerçevesinde uzmanlardan ve bilgililerden yararlanmak gerekmektedir. Tüm verilerin toplanması ve ardından incelenerek gerekli olanların ele alınmasıyla bu sürecin iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Karar verme faaliyeti sadece kamu yönetimi faaliyetinde ya da büyük grupların yönetim faaliyetinde görülen bir eylem değildir aynı zamanda hayatın her alanında yer alan bir faaliyettir. Bu faaliyeti gerçekleştirmenin birçok yolu ve yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de istişaredir. İstişare yöntemi ile konu ya da sorun birçok açıdan değerlendirilmektedir ve gerekli kişilerin fikir ve görüşlerine danışarak konu ayrıntılarına kadar ele alınmaktadır. Daha sonrasında ise en uygun olan yol tercih edilmektedir. Nitel bir araştırma yöntemi içeren bu çalışmada, kamu yönetimde karar verme süreci incelenerek istişarenin varlığı araştırılmıştır. Alan araştırması kısmı Bolu ilinin Gerede ilçe kaymakamlığında ve ilçenin müdürlüklerinde gerçekleştirilmiştir. Karar verme yetkisine sahip olanlara açık uçlu sorular yöneltilmiştir ve yetkililer ile detaylı görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yetkililere sorulan açık uçlu sorular, istişare yönteminin gerçekleşmesi için yapılması gereken faktörlerin soruya çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Yetkililer ile görüşmeler kamu kurumlarında ve ciddi bir ortamda gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler neticesinde kamu kurumunda karar verme süreci incelenerek, istişare yönteminin kamu kurumlarında kullanılabilirliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making in public administration is the first step in starting management activity. In the management activity, the decision-making process must first be completed. Ensuring correct management depends on making the right decisions. In order to carry out decision-making activities, it is necessary to take all factors into consideration and benefit from experts and knowledgeable people within the framework of exchanging ideas. This process needs to be evaluated well by collecting all the data and then examining it and addressing what is necessary. Decision-making activity is not only an action seen in public administration activities or the management activities of large groups, but also an activity that takes place in all areas of life. There are many ways and methods to carry out this activity. One of these methods is consultation. With the consultation method, the issue or problem is evaluated from many perspectives and the issue is discussed in detail by consulting the opinions and views of the necessary people. Afterwards, the most suitable path is chosen. In this study, which includes a qualitative research method, the existence of consultation was investigated by examining the decision-making process in public administration. The field research part was carried out in the Gerede district governorship of Bolu province and the district directorates. Open-ended questions were asked to those with decision-making authority and detailed interviews were held with the authorities. Open-ended questions asked to the authorities were created by turning the factors required for the consultation method into questions. Interviews with officials were held in public institutions and in a serious environment. As a result of these interviews, the decision-making process in the public institution was examined and the usability of the consultation method in public institutions was discussed.