Kadınlarda reformer egzersizinin vücut kompozisyonu ve morfolojik özellikleri üzerine etkisi
The effect of reformer exercise on body composition and morphologic characteristics in women
  1. Tez No: 858612
  2. Yazar: AÇELYA KABALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma grubunu yaş aralığı 16 ile 52 yıl arasında olan düzenli olarak egzersiz yapmayan 29 gönüllü birey oluşturmaktadır. Haftada en az 3 gün 8 hafta düzenli olarak reformer eğitimi için gönüllü kadın katılımcılar dahil edilmiştir. Katılımcıların vücut kompozisyonu ve morfolojik özellikleri başlangıçta (ön test) ve egzersiz programının sonunda (son test) olarak ölçülmüştür. Vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ oranı, bazal metabolizma, viseral yağ oranı, kas kütlesi oranı, kemik kütlesi oranı, protein oranı belirlenirken, çevresel ölçümler omuz, bel, üst kol, kalça, iç bacak, ve göğüs ölçümleri alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Elde edilen tüm değerlerin aritmetik ortalaması ve standart sapması hesaplanmıştır. Ön test son test ilişkili ölçümlerin karşılaştırılmasında bağımlı gruplarda Paired Samples T testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, reformer egzersizlerinin kadınlarda vücut kompozisyonu ve morfolojik özellikler üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The research group consists of 29 volunteer individuals who do not exercise regularly with an age range between 16 and 52 years. Volunteer female participants were included for reformer training at least 3 days a week for 8 weeks. Body composition and morphological characteristics of the participants were measured at the beginning (pre-test) and at the end of the exercise programme (post-test). Body mass index (BMI), body fat ratio, basal metabolism, visceral fat ratio, muscle mass ratio, bone mass ratio, protein ratio, circumferential measurements of shoulders, waist, upper arm, hip, inner leg, and chest were taken. SPSS 22.0 statistical package programme was used to evaluate the data. The arithmetic mean and standard deviation of all values obtained were calculated. Paired Samples T test was used in dependent groups for the comparison of pre-test and post-test related measurements. The results of the study revealed that reformer exercises had positive effects on body composition and morphological characteristics in women.