Milletlerarası tahkimde bilirkişi
- Tez No: 858611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK DEMİRKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Milletlerarası tahkimde genellikle karmaşık ve teknik konular içeren davalar görülmesi nedeniyle bilirkişi delili sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte milletlerarası tahkim kurallarında bilirkişi deliline ilişkin detaylı düzenlemeler yapılmamıştır. Delillere ilişkin konularda uygulamayı şekillendiren Milletlerarası Tahkimde Delillerin Toplanmasına İlişkin IBA Kuralları da bilirkişilere yönelik detaylı düzenlemeler yapmadığından sürecin yürütülmesi taraflar ve hakem heyetinin hukuk kültürü ve tercihlerine bağlı olarak değişmektedir. Çalışmamızda milletlerarası tahkim kurallarının bilirkişiliğe ilişkin hükümleri ile tahkimde bilirkişi uygulaması incelenmektedir. Türk hukuku kapsamında ise Milletlerarası Tahkim Kanunu'nun ilgili hükümleri ve Yargıtay kararları açıklanmıştır. Milletlerarası tahkim uygulamasında genellikle taraf bilirkişisi kullanıldığı için çalışmamızda taraf bilirkişilerinin bağımsızlık ve tarafsızlıkları ile raporlarının güvenilirliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In international arbitration, expert evidence is frequently used due to the complex and technical nature of the cases. However, international arbitration rules do not provide detailed regulations on expert evidence. Since the IBA Rules on the Taking of Evidence in International Arbitration, which shape the practice on evidentiary matters, do not provide detailed regulations on experts, the conduct of the process varies depending on the legal culture and preferences of the parties and the arbitral tribunal. In this study, the provisions of international arbitration rules on experts and the practice are analyzed. Within the scope of Turkish law, the relevant provisions of the International Arbitration Law and the decisions of the Court of Cassation are explained. Since party-appointed experts are generally used in international arbitration practice, the independence and impartiality of party-appointed experts and the reliability of their reports are examined in our study.