Türkiye'de ilkokul düzeyinde bilişim teknolojilerinin kullanımına yönelik çalışmaların sistematik incelemesi
Systematic review of studies on the use of information technologies at primary school level in Turkey
- Tez No: 858613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda insan yaşamının her alanını etkileyen teknolojik gelişmelerin eğitim sistemlerini de doğrudan etkilediği görülmektedir. Hatta bazı derslerin işlenme süreçlerinde teknolojik ders materyallerinden yararlanılması kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Eğitim teknolojisi kavramı da teknolojik gelişmelerin eğitimde kullanılmasına paralel olarak ortaya çıkmıştır. Eğitimde teknoloji kullanımının temel amaçlarının başında derslerin daha verimli geçmesini sağlama, bunun yanında geleneksel öğretim yöntemlerinin yetersiz kaldığı bazı konuları öğrencilere daha kolay aktarma gibi amaçlar gelmektedir. Eğitimde teknoloji kullanımında belirlenen amaçlara ulaşabilmek için öncelikli olarak eğitimde teknoloji kullanımı üzerine çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda yapılan bu araştırmada Türkiye'de ilkokul düzeyinde bilişim teknolojilerinin kullanımına yönelik çalışmaların sistematik incelemesi amaçlanmıştır. Araştırmada derleme çalışmalarında sıklıkla kullanılan sistematik inceleme yaklaşımlarından betimsel tarama deseninden yararlanılmıştır. Bu kapsamda öncelikli olarak çalışma konusu ile ilgili olarak literatürde yer alan araştırmalara ulaşılmış, daha sonra araştırmalarda elde edilen bulgular özetlenmiştir. Araştırma kapsamında incelenen çalışmalara Yükseköğretim Kurumu Ulusal Tez Arşivi ile TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin Arşivindeki veri tabanından erişilmiştir.“Bilişim Teknolojileri”anahtar kelimesi dâhilinde ulaşılan toplam 69 lisansüstü tez ve 79 makale sistematik incelemeye tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonunda ilkokul düzeyinde bilişim teknolojilerinin kullanımı konusunda yazılan lisansüstü tez ve makalelerin 2020 yılı ve sonrasında en parlak zamanını yaşadığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu konuda yazılmış lisansüstü tezlerin ve makalelerin çoğunun nicel yöntemde çalışıldığı ve bu yöntemin kullanılmasının konunun yüzeysel işlenmesine sebep olmuştur. Çalışma grubuna göre ağırlıklı olarak lisansüstü tezlerin ve makalelerin ilkokul 4. sınıf düzeyi öğrenciler olduğu belirlenmiştir. Veri analiz yöntemine bakıldığında lisansüstü tezlerde en çok nitel veri analizlerinden içerik analizi ve nicel veri analizlerinden betimsel analiz kullanılırken, makalelerde nitel veri analizlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, ilkokul düzeyinde bilişim teknolojilerinin kullanımına yönelik çalışmaların çeşitlendirilmesi ve ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Daha çok nitel yaklaşım tercih edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is seen that technological developments affecting every field of human life directly affect education systems. In fact, it has become inevitable to use technological course materials in the processing of some courses. The concept of educational technology has emerged in parallel with the use of technological developments in education. One of the main purposes of using technology in education is to ensure that the lessons are more efficient, as well as to transfer some subjects that traditional teaching methods are insufficient to students more easily. In order to achieve the objectives determined in the use of technology in education, studies on the use of technology in education should be carried out as a priority. In this context, this study aims to systematically analyse the studies on the use of information technologies at primary school level in Turkey. In the research, descriptive survey design, which is one of the systematic review approaches frequently used in review studies, was used. In this context, firstly, the studies in the literature related to the subject of the study were accessed, and then the findings obtained in the studies were summarised. The studies examined within the scope of the research were accessed from the National Thesis Archive of the Council of Higher Education and the database in TÜBİTAK ULAKBİM TR Index Archive. A total of 69 postgraduate theses and 79 articles accessed within the keyword“Information Technologies”were subjected to systematic review. At the end of the study, it was found that postgraduate theses and articles written on the use of information technologies at the primary school level experienced their heyday in 2020 and after. Most of the postgraduate theses and articles written on this subject were studied in quantitative method and the use of this method caused the subject to be treated superficially. According to the study group, it was determined that the majority of the postgraduate theses and articles were about primary school 4th grade students. In terms of data analysis method, content analysis from qualitative data analysis and descriptive analysis from quantitative data analysis were mostly used in postgraduate theses, while content analysis from qualitative data analysis was used in articles. As a result, studies on the use of information technologies at primary school level should be diversified and examined in detail. It is suggested that more qualitative approach should be preferred.