Sinkrotron ışınımı tesisi tasarımı için farklı salındırıcı tiplerinin ışınım özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the radiation properties of different undulator types for synchrotron light facility design
  1. Tez No: 858647
  2. Yazar: SONGÜL YÜRTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER NERGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hızlandırıcılar temel bilimlerin birçok alanında kullanılmaktadır. Bu amaçla hızlandırıcıların kullanıldığı uygulamalardan birisi de sinkrotron ışınım kaynaklarıdır. Sinkrotron ışınım kaynakları bilimsel ve teknolojik araştırmalar için önemli tesislerdir. Işınım özellikleri hızlandırıcı ve salındırıcı parametrelerine kuvvetli bir şekilde bağlıdır. THM (Türk Hızlandırıcı Merkezi) projesinin bir parçası olan TURKAY isimli Türk Sinkrotron Işınımı Kaynağı projesinde tasarlanmış hızlandırıcının elektron demet parametreleri ile normal iletken salındırıcılar için ışınım özellikleri belirlenmiştir. Bu çalışmada ışınım özellikleri aynı makinenin elektron demeti parametreleri kullanılarak farklı tip salındırıcılar için benzetim çalışmaları yapılarak araştırılmıştır. Benzetim çalışmalarının sonuçlarından süper iletken veya helisel salındırıcılar kullanılması durumunda 5 kat daha yüksek parlaklık değerinin elde edilebileceği gösterilmiştir. Ulaşılabilen parlaklık değerindeki artış sinkrotron ışınımı kullanıcıları için tesisi daha ilgi çekici hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
Accelerators are used in many areas of basic sciences. One of the applications in which accelerators are used for this purpose is synchrotron radiation sources. Synchrotron radiation sources are important research facilities for scientific and technical researches. The radiation parameters are strongly dependent on accelerator and undulator parameters. In Turkish Synchrotron Radiation Source Project named TURKAY which is the part of the TAC (Turkish Accelerator Center) project, the properties of radiation were investigated based on normal conducting undulators with electron beam parameters of designed accelerator. In this study, the radiation properties were investigated by performing simulation studies for different types of undulators using the electron beam parameters of the same machine. From the simulation results, it is shown that 5 times higher brilliance value can be obtained by using super conducting undulators and helical super conducting undulators. The increase in achievable brightness value will make the facility more interesting for synchrotron radiation users.