Beslenme ile diş sağlığı ilişkisi
The relationship between nutrition and dental health
  1. Tez No: 858653
  2. Yazar: DİLAN TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HADI KARIMKHANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma; Kocaeli Kartepe ilçesinde bulunan özel bir ağız sağlığı kliniğine çürük şikayetiyle başvuran 169 hastanın, beslenme alışkanlıklar ile ağız sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya 56 yetişkin erkek (%33,1) ve 113 yetişkin kadın (% 66,9) katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan; kişilerin demografik özellikleri ve beslenme alışkanlıklarını sorgulayan anket formu, üç günlük besin tüketim kaydı, ağız sağlığını ölçmek için Ağız Sağlığı Etki Ölçeği (OHIP-14 TR) kullanılmıştır. Bunun yanında çürükten etkilenmiş diş sayısını bulmak için katılımcıların ağız muayeneleri uzman diş hekimi tarafından yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; katılımcıların DMFT değeri minimum 2; maksimum 12, DMFT ortalaması 5,71±2,74 olarak hesaplanmıştır. Kişilerin BKİ sınıflandırmaları incelendiğinde %5,9'unun“zayıf”, %66,9'unun“normal”, %21,9'unun“fazla kilolu”, %5,3'ünün“obez”olduğu ve BKİ ortalamasının 23,38±3,70 kg/m2 olduğu tespit edilmiştir. OHIP 14 SC ortalaması 22,67±6,24 ve OHIP 14 A ortalaması 5,85±3,15 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed and conducted to investigate the relationship between dietary habits and oral health among 169 patients who presented with dental caries complaints to a private oral health clinic in Kartepe, Kocaeli. The study included 56 adult males (33.1%) and 113 adult females (66.9%). The data collection tools used in the study were a questionnaire prepared by the researcher to inquire about individuals' demographic characteristics and dietary habits, a three-day food consumption record, and the Oral Health Impact Profile Scale (OHIP-14 TR) to assess oral health. In addition, the participants' dental examinations were performed by a specialist dentist to determine the number of decayed teeth. The analysis revealed that the mean DMFT score of the participants was 5.71±2.74, with a minimum of 2 and a maximum of 12. When examining the participants' BMI classifications, it was found that 5.9% were classified as“underweight,”66.9% as“normal weight,”21.9% as“overweight,”and 5.3% as“obese,”with a mean BMI of 23.38±3.70 kg/m2. The mean OHIP-14 SC score was calculated as 22.67±6.24, and the mean OHIP-14 A score was calculated as 5.85±3.15.