L'de gömülü tam umbilik lorentz yüzeyleri
Totally umbilic lorentzian surfaces embedded in L'
  1. Tez No: 85869
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Ln de GÖMÜLÜ TAM UMBİLİK LORENTZ YÜZEYLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali İhsan ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1999 ÖZET Bu çalışma iki bölümden ibarettir. Birinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar verilmiştir. Bu cümlede olarak Metrik Kavramı, Lorentz Uzayı, Koneksiyon, Levi-Civita Koneksiyonu gibi kavramlar ele alınmıştır. Yine çalışmamız için gerekli olan Cartan Denklemleri, Dış Türev gibi konular incelenmiştir. İkinci bölüm, çalışmamızın esas kısmından oluşmaktadır. Bu bölümde Ln de aşikar olmayan bir tam umbilik Lorentz Yüzeyinin var olduğu ifade ve ispat edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 403.02.01 Lorentz Uzayları, Lorentz Yüzeyleri, Tam Umbilik 31 Yrd.Doç.Dr. Dursun SOYLU
Özet (Çeviri)
TOTALLY UMBILIC LORENTZIAN SURFACES EMBEDDED IN Ln (M.Sc. Thesis) Ali İhsan ÖZKAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1999 ABSTRACT This thesis consist of two sections. In the first section, the basic information has been given. In this work, the concepts such as Metric, Lorentzian Spaces, Connection, Levi-Civita Connection have been studied. Cartan Equations, Exterior Derivation whic are necessary for our work have been studied. The second section, consist of the basic part. In this section, the presents of nontrivial totally umbilic Lorentzian surfaces in Ln have been explained and proved. Science Code Key Words Page Number Adviser 403.02.01 Lorentzian Space, Lorentzian Surfaces, Totally Umbilic 31 Yrd.Doç.Dr. Dursun SOYLU