3-sübstitüefenil-1,5-difenilformazanların sentezi ve uv-görünür bölge spektrumlarının incelenmesi
The Synthesis of 3-substituedphenyl-1,5-diphenyl formazans and the study of their uv-visible region spectrums
- Tez No: 85870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİBE TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
3-SUBSTITUEFENIL-l,5-DIFENİLFORMAZANLARIN SENTEZİ VE UV-GÖRÜNÜR BÖLGE SPEKTRUMLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Nesimi ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada, 3-sübstitüefenil-l,5-difenilformazanların sentezi yapılmış ve sübstitüe grupların 3-fenil halkasının orta (o-), meta (m-) ve para (p-) konumlarına bağlanması ile oluşan 3-sübstitüefenil-l,5-difenilformazanlann UV-Görünür Bölge absorpsiyon spektrumları incelenmiştir. Bu amaçla sentezlenen 3-sübstitüefenil-l,5-difenilformazanların yapı tayini; 'H-NMR ve İR ile yapılmıştır. Absorpsiyon spektrumları ise UV spektrofotometrede alınmıştır. UV-Görünür Bölge soğurma spektrumları üzerinde Xmax'lar incelenmiş ve Xmax'daki kaymalar, grubun“türüne”ve bağlandığı“konuma”göre tartışılarak, sonuç değerlendirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 1,3,5-Trifenilfbrmazan, Formazanlar, UV-Görünür Bölge 76 Yrd.Doç.Dr. Habibe TEZCAN
Özet (Çeviri)
11 THE SYNTHESIS OF 3-SUBSTITUEDPHENYL-l,5-DIPHENYL FORMAZANS AND THE STUDY OF THEIR UV-VISD3LE REGION SPECTRUMS (M.Sc. Thesis) Nesimi ÖZKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT In this study, 3-substituedphenyl-l,5-diphenylformazans formed by linking the substitued groups on orta (o-), meta (m-), para (p-) positions of 3-phenyl ring were synthesized and their UV- Visible Region spectrums were studied. The structures of formazan derivatives were determined by 1H-NMR (400 MHz) and IR spectrofotometers. The Xmax of the compounds were studied on the UV-Visible Region absorption spectrums and the shifts of X.max were evaluated considering the types and their positions of the linked groups. Science Code Key Word Page Number Adviser 1, 3, 5-Triphenyl formazan, Formazans, UV-Visible Region 76 Yrd.Doç.Dr. Habibe TEZCAN