Tıp ve diş hekimliği fakültesi araştırma görevlilerinde kas-iskelet sistemi yakınmaları ve ergonomik risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal system complaints and ergonomic risk factors in research assistants of the faculty of medicine and dentistry
- Tez No: 858710
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSLU KAZIM KÖREZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi araştırma görevlilerinin kas iskelet sistemi yakınmaları ve ergonomik risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi Klinikleri'nde Mart 2022 – Mayıs 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev alan 504, Diş Hekimliği Fakültesi'nde görev alan 98 araştırma görevlisi oluşturmuştur.Tıp fakültesinden çalışmaya katılan 420; diş hekimliği fakültesinden çalışmaya katılan 91 araştırma görevlisi olup, çalışmaya katılım sıklığı tıp fakültesi için %83 (420/504), diş hekimliği fakültesi için %92 (91/98) olmuştur. Gebe olan 15 hekim; kaza/spora bağlı yaralanma/ortopedik cerrahi öyküsü olan 63 hekim çalışma dışı bırakılmıştır. Bu çalışmada Sosyodemografik Bilgi ve Ergonomik Risk Değerlendirme Formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu ve Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Ölçeği yüzyüze görüşme ile uygulandı. Bulgular: Çalışmada yer alan 435 asistan hekimin %53,2'si kadın, %46,8'i erkek;%83,4'ü tıp hekimi, %16,6'sı diş hekimi; %58,2'si bekar, %41,8'i evliydi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the musculoskeletal system complaints and ergonomic risk factors of the Faculty of Medicine and Dentistry research assistants. Method:This study consisted of 504 research assistants working at Selçuk University Faculty of Medicine and Dentistry Clinics between March 2022 and May 2022, and 98 research assistants working at the Faculty of Dentistry. 420 from the Faculty of Medicine participated in the study; There were 91 research assistants from the faculty of dentistry participating in the study, and the frequency of participation in the study was 83% (420/504) for the faculty of medicine and 92% (91/98) for the faculty of dentistry. 15 physicians who were pregnant; 63 physicians with a history of accident/sport-related injury/orthopedic surgery were excluded from the study. In this study, the Sociodemographic Information and Ergonomic Risk Assessment Form, the International Physical Activity Questionnaire- Short Form and the Cornell Musculoskeletal Discomfort Scale were administered through face-to-face interviews. Results: Of the 435 residents in the study, 53.2% were female and 46.8% were male;83.4% were medical doctors, 16.6% were dentists; 58.2% were single, 41.8% were married.