Tıp Fakültesinde görev yapan araştırma görevlilerinde kronik yorgunluk ve depresyon sıklığının incelenmesi
- Tez No: 311303
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAMDİ KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik Yorgunluk Sendromu, bireysel, sosyal, mesleki, eğitimsel ve ruhsal fonksiyonlarını kısıtlayan, bununla birlikte uyku bozukluğu, konsantrasyon ve hafıza zayıflığı gibi çeşitli semptomların bulunduğu kronik bir hastalıktır.Çalışmadaki amaç; Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırma görevlilerinin, kronik yorgunluk sendromu ve depresyon açısından ne durumda olduklarını incelemek, bu sendromun ve depresyonun oluşumunda rol alan etmenleri değerlendirmek ve elde edilen verilere dayanarak kronik yorgunluk sendromunun üstesinden gelmek için alınacak önlemlere ışık tutmaktır.Çalışmaya 47'si erkek, 31'i kadın 78 hekim katıldı. Yüzyüze görüşme yöntemiyle yapılan anket formu açık uçlu sorulardan oluşup, iki veya daha fazla seçmeli soruların yer aldığı yarı yapılandırılmıştı. Demografik özellikler, çalışma koşulları, alışkanlıklar ve boş zaman uğraşısı ile ilgili 14 soru içermekteydi. Ankete CDC'nin KYS değerlendirme kriterleri ile 17 itemli HAM-D indeksi de eklenmiştir. Student t testi, Ki-Kare (Fisher's exact) One Way ANOVA (Bonferroni) testi, Pearson korelasyon testi kullanıldı. Lojistik regresyon analizi (Odds Ratio=OR ve %95 Güven Aralığı) kullanıldı. Veriler Ortalama±SD olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
Chronic Fatigue syndrome is a chronic disease which restricts the individual, social, vocational, educational and spiritual functions of the people, also cause to symptoms such as sleep disturbance, weakness of concentration and memory. Purpose of this study; to examine research assistants of Düzce University Faculty of Medicine about how they are in terms of chronic fatigue sendrome and depression, evaluate the factors involved in the development of this syndrome and depression and to shed light on actions to be taken to overcome CFS based on the obtained data.In this study, 78 physician that including 47 male, 31 female, participated in a survey. Questionnaire form applied by Face-to-face interview method and it consist of open-ended questions and two or multiple-choice questions. It consist of 14 question in respect to demographic attributes, working conditions, habits and spare time activties. Also, index of the 17-item HAM-D (hamilton rating scale for depression) and CFS (chronic fatigue syndrome) evaluations criterias of CDC (Center for Disease Control) added in the survey. Student?s t-test, chi-square (Fisher?s exact), One way ANOVA (benferroni) test, Pearson correlation test were used, besides, logistic regression analysis (odds Ratio=OR and %95 confidence interval) was used. Data were expressed as mean ± SD (standard deviation).