Klasik dönem Şiî fıkıh usûlünde akıl ve kıyas anlayışı
Understanding of reason and qiyas in the classical period Shi'i fiqh usulation
- Tez No: 858780
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
İlk Dönem Şiî Fıkıh Usûlünde akıl ve kıyas Anlayışı adlı bu tezde akıl delilinin Şiî fıkhına nasıl girdiği, kıyası kabul etmemelerindeki temel nedenler incelenmiş ve aslında akıl delili ile vardıkları sonuçların tamamının kıyasın bir ürünü olduğu, bu durumun fıtrî bir gereklilik arz ettiği detaylarıyla ifade edilmiştir. Akıl delili Şîa'nın Mu'tezile ile olan ilişkisi ile mezhebin içerisine girmiş ve imamlardan aktarılan rivayetlerin yeterli olduğu kabulü bu dönemden sonra bir kenara bırakılmıştır. İlk olarak uzun süren gaybet neticesinde inanç açısından destek kaybeden imamet anlayışı bu rasyonelleşme hareketinin başlangıcını oluşturmuş daha sonra bu çalışmalar fıkha yansımış problemlerin çözümünde başvurulan bir merci haline gelmiştir. Zaman içerisinde kaçınılmaz olarak her ne kadar açıkça ifade edilmese de kıyas anlayışı bu sistemin referans kaynağı olmuş, aklın belirleyiciliğinde temel yöntem olarak yerini almıştır. Sonuç olarak mezhepsel güdülerle şiddetle karşı çıkılan kıyas anlayışı ilerleyen dönemlerde Şiî fıkıh usulünde yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled Reason and Understanding of Qiyas in the Early Shiite Islamic Jurisprudence, how the evidence of reason entered the Shiite jurisprudence, the main reasons why they did not accept qiyas were examined, and it was stated with the details that all the conclusions they reached with the evidence of reason were a product of qiyas, and that this situation was an inherent necessity. The evidence of reason entered the sect with the Shia's relationship with Mu'tazila, and the acceptance that the narrations transmitted from the imams were sufficient was left aside after this period. First of all, the understanding of imamate, which lost support in terms of belief as a result of long occultation, formed the beginning of this rationalization movement, and then these studies became an authority used in solving problems reflected in fiqh. Over time, although it is not clearly expressed, the understanding of analogy has become the reference source of this system and has taken its place as the basic method in the determination of the mind. As a result, the concept of qiyas, which was strongly opposed due to sectarian motives, took its place in the Shiite jurisprudence in the following periods.