Evaluating the restorative quality of soundscapes in urban interior spaces through audio-visual interactions
Kentsel iç mekanlardaki ses peyzajının restoratif kalitesinin görsel-işitsel etkileşimler yoluyla değerlendirilmesi
  1. Tez No: 858795
  2. Yazar: GÜLBEN GİZEM BATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAPATYA NUR DÖKMECİ YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz dünyasında mekân deneyimi, kullanıcının stres seviyesini düşürmeli ve kullanıcıya mekanla sağlıklı bir bağ kurmasını sağlamalıdır. Bu çalışmanın amacı, ses ve görsel algının bir arada değerlendirilerek kentsel iç mekanlardaki işitsel peyzajın zihinsel restorasyon özelliklerini ve kalitesini incelemektir. Restoratiflik kuramı ve polivagal teori temel alınarak yapılan saha çalışması, seçilen iki kentsel iç mekanda gerçekleştirilmiş. Rastgele seçilen 92 kişiye yerinde anket uygulanmıştır. Bulgulara göre, yeşil ağırlıklı mekanlarda bulunan katılımcılar, gri ağırlıklı mekanlardaki katılımcılara göre işitsel peyzajı ve manzarayı daha olumlu değerlendirirken, gri ağırlıklı mekanda bulunan katılımcılar işitsel peyzajı ve manzarayı rahatsız edici olarak nitelendirmişlerdir. Görsel ve işitsel unsurlar, kullanıcının mekan deneyiminde birbirleriyle paralellik göstermiş bu nedenle, kullanıcıların görsel ve işitsel algı değerlendirmelerindeki sonuçlar birbirleriyle tutarlı olmuştur. Algılanan işitsel peyzajın restoratiflik kalite ölçeğinin ortalama puanlarına göre, yeşil ağırlıklı mekandaki algılanan restoratif ses kalite puanları gri ağırlıklı mekandakine kıyasla daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the spatial experience should reduce the user's stress levels and enable the user to establish a healthy connection with the space. The aim of this study is to examine the mental restoration features and quality of the soundscape in urban interior spaces by evaluating audio-visual interactions of perception. A case study was conducted based on the principles of restorative theory and the polyvagal theory in two selected urban interior spaces. An on-site survey was conducted with 92 randomly selected individuals. According to the findings, participants in green-dominant case evaluated the soundscape and visual scenery more positively compared to those in gray-dominant case. Participants in gray-dominant case perceived the soundscape and visual scenery as disturbing. Audio-visual elements showed parallelism in the user's spatial experience where, the results of users' audio-visual perception evaluations were consistent with each other. According to the average scores of the perceived restorativeness soundscape scale (PRSS), perceived restorativeness soundscape quality scores in green-dominant case were higher than those in gray-dominant case.