Yeni Zelanda tavşanlarinda (Oryctolagus cuniculus L.) sindirim sisteminin morfometrik, makroanatomik yapısı ve arteriel vaskularizasyonu üzerine bir çalışma
A study on the morphometric, macroanatomical structure and arterial vascularization of the digestive system in New Zealand rabbits (Oryctolagus cuniculus L.)
- Tez No: 858797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KIRBAŞ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tavşanlar insanlara benzer biyolojik yapılarından dolayı araştırmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle çalışmada tavşan tercih edildi. Sunulan çalışmada 10 adet erkek tavşan kullanıldı. Sindirim sistemi organlarını besleyen arterler diseke edildi. Bu organların morfometrik ve makroanatomik bulguları alınarak bazı organlar röntgen ve ultrasonografi tekniği ile görüntülendi. Yeni Zelanda tavşanlarında ortalama linguae uzunluğu 52,39±1,75 cm olarak ölçüldü. Boyu (28,4 cm), genişliği (57,245 cm) ağırlığı (44,58 gr) en fazla olan bez glandula parotis olarak tespit edildi. Toplam oesophagus uzunluğu 15,85 cm, ağırlığı 2,41 gr olarak belirlendi. Toplam gaster boyu 88,26 cm, eni 61,93 cm, ağırlığı (içerikli) 36,40 gr olarak belirlendi. Hepar'ın en uzun lobu lobus hepatis sinister lateralis (82,32 cm), en kısa lobu lobus intermedius'un processus papillaris'i (45,53 cm) olarak tespit edildi. En ağır lob lobus hepatis dexter medialis (15,92 gr) en hafif lobu ise lobus intermedius'un processus papillaris'i (1,79 gr) olarak belirlendi. En uzun intestinum bölümü (135,04 cm) jejunum, olarak tespit edildi. En geniş intestinum bölümü caecum (5,49 cm) olarak belirlendi. Appendix vermiformis uzunluğu 11,95 cm, genişliği 3,22 cm, ağırlığı 11,91 gr olarak hesaplandı. Sacculus rotundus uzunluğu 2,65 cm, genişliği 2,44 cm, ağırlığı 2,96 gr olarak ölçüldü. Elde edilen bulguların labaratuar hayvanlarında ve diğer hayvan türlerinde sindirim sistemi üzerine yapılacak olan bilimsel araştırmalarda, tavşanlarda sindirim sistemi hastalıklarında ve operasyonlarda katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Rabbits are frequently used in research due to their biological structures similar to humans. For this reason, rabbits were preferred in the study. 10 male rabbits were used in the presented study. The arteries feeding the digestive system organs were dissected. Morphometric and macroanatomical findings of these organs were taken and some organs were imaged using x-ray and ultrasonography techniques. The average linguae length in New Zealand rabbits was measured as 52.39±1.75 cm. The gland with the largest length (28.4 cm), width (57.245 cm) and weight (44.58 g) was determined to be the parotid gland. Total oesophagus length was determined as 15.85 cm and weight was 2.41 g. Total gaster length was determined as 88.26 cm, width was 61.93 cm, and weight (with contents) was 36.40 g. The longest lobe of the hepar was determined to be the lobus hepatis sinister lateralis (82.32 cm), and the shortest lobe was the processus papillaris of the lobus intermedius (45.53 cm). The heaviest lobe was determined to be the lobus hepatis dexter medialis (15.92 g) and the lightest lobe was the processus papillaris of the lobus intermedius (1.79 g). The longest intestinal section (135.04 cm) was determined to be the jejunum. The widest part of the intestine was determined as the caecum (5.49 cm). Appendix vermiformis length was calculated as 11.95 cm, width was 3.22 cm, and weight was 11.91 g. Sacculus rotundus was measured as 2.65 cm in length, 2.44 cm in width, and 2.96 g in weight.