Türkiye kıyı bölgelerinin yıllara göre nüfus değişim dinamiklerinin coğrafi bilgi sistemi ile incelenmesi
Examination of population change dynamics of coastal zones of turkey by using geographic information system
- Tez No: 858800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZEN ARLI KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kıyı bölgelerindeki zengin kaynaklara bağlı olarak burada bulunan yerleşimlerde yaşam desteği, ekonomik kalkınma imkanları, tarım, ticaret, turizm, ormancılık, balıkçılık ve hizmet sektörlerinin gelişmiş olması, kıyı bölgelerine olan rağbeti yıllar içerisinde artırmıştır. Yapılan araştırmalar, dünya nüfusundaki artış ve göçlerin sonucunda her on kişiden altısının ya kıyı bölgelerinde ya da kıyıdan 60 km'lik mesafedeki hattın içerisinde yaşadığını göstermektedir. Bununla beraber kıyı bölgesi nüfusunun 20-30 yıl içerisinde 2'ye katlanması beklenilmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'nin kıyı bölgelerindeki nüfusun yıllara göre değişimi analiz edilmiştir. Bu çalışmanın yapılmasındaki temel amaç kıyı bölgelerinin çoğu kıyı ülkesi için son derece önemli olmasıdır. Ülkemiz düşünüldüğünde kara sınırı ve deniz sınırı toplamı yaklaşık olarak 11.086 km'dir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin 8.333 km sınır hattını deniz sınırları oluşturduğu için sınırlarımızın büyük kısmını deniz sınırları oluşturmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak ülkemizin bir kıyı ülkesi olduğu sonucu çıkarılabilir. Bu tez çalışmasında 1965 yılından 2020'ye kadar 17 farklı yıla ait il, ilçe ve köy nüfusları incelenmiş olup, ülkemiz kıyı bölgelerinde yaşayan nüfus, bu nüfusun yaşadığı alan, bu alandaki nüfusun ülkemiz nüfusuna ve alanına göre durumuyla ilgili kıyaslama ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the rich resources in the coastal regions, life support, economic development opportunities, agriculture, trade, tourism, forestry, fishing and service sectors have developed. As a result, the population of settlements in coastal zone has increased over the years. Research shows that, as a result of the increase in the world population and migration, six out of every ten people live either in coastal areas or within 60 km of the coast. However, the population of the coastal zones is expected to double in 20-30 years. In this thesis study, the change in the population of Turkey's coastal regions over the years has been analysed. The main purpose of conducting this study is that coastal areas are extremely important for most coastal countries. Considering Turkey, the total land border and coastal border is approximately 11,086 km. Since the 8,333 km border line, which is surrounded by sea on three sides, is formed by sea borders, most of our borders are coastal. As a result, our country is a coastal country. In this thesis study, the population of provinces, districts and villages from 17 different years from 1965 to 2020 were examined, and comparisons and evaluations were made for the population living in the coastal regions, the zones where this population lives, and the ratio of the population in this area compared to the total population of our country.