Customer behavior analysis using ai face recognition in retail stores
Perakende mağazalarında yapay zeka yüz tanıma kullanarak müşteri davranışı analizi
  1. Tez No: 858799
  2. Yazar: MOHAMMED ALALAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM AVUNDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, perakende sektöründe pazarlama etkinliğini iyileştirmek, müşteri deneyimlerini dikkatlice incelemek ve tüketici davranışlarındaki eğilimleri yakından izlemek için yüz tanıma teknolojisi (FRT) uygulamasının benzersiz bir keşfini sunmaktadır. Perakende endüstrisinde sofistike FRT'nin uygulanmasını operasyonelleştirmek için özel olarak tasarlanmış“AI Vision”adlı bir yazılım çözümünün yaratılması ve uygulanması, bu araştırmanın merkezini oluşturmaktadır. Çalışma, yüz tanımanın çeşitli yönlerini keşfederek, bunu sadece bir güvenlik önlemi değil, müşteri etkileşimleri ve tercihleri hakkında ayrıntılı bilgi toplamak için teknolojik bir araç olarak sunar. Makale, yüz tanıma sistemlerinin teknoloji temellerini dikkatle incelemekte, özellikle Evrişimsel Sinir Ağları (CNN'ler) ve Eigenface tekniklerinin etkinliğine odaklanmaktadır. Bunlar, ayrıntılı davranış analizi ve yüksek hassasiyetli müşteri tanımlama elde etmek için temel öneme sahiptir. Tez ayrıca, bu tür gelişen teknolojiler kullanıldığında ortaya çıkan etik ve güvenlik sorunlarıyla başa çıkmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu akademik çalışmanın merkezi odak noktası, perakende ortamında FRT'nin pratikte nasıl kullanılabileceğine dair bir örnek olarak hizmet eden“AI Vision”dır. Tasarlanan ve uygulanan çalışmanın yazılımı, Next.js, Node.js, Supabase ve AWS Face Recognition Service dahil olmak üzere güçlü bir teknik temele dayanmaktadır. Bu kombinasyon, ziyaretçi demografileri, duygusal tepkileri ve ince alışveriş modelleriyle ilgili geniş bir yelpazede kapsamlı ve ayrıntılı nicel bir çalışma yapmayı kolaylaştırmaktadır. Tez şu şekilde organize edilmiştir: giriş, kapsamlı bir literatür taraması,“AI Vision”yaklaşımının ayrıntılı bir açıklaması, toplanan verilerin ayrıntılı bir analizi ve sonuçların özeti. Literatür çalışması, yüz tanıma teknolojisinin teknolojik ilerlemesini geniş bağlamda açıklamaktadır. Metodoloji bölümü,“AI Vision”ın yaratılma yolunu ve gerçek perakende ayarlarında konseptin pratik kullanımından elde edilen yorumlayıcı bilgileri sağlayan uygulamanın inceliklerini anlatır. Teze göre, perakende endüstrisinde, özellikle pazarlama taktiklerini iyileştirmek ve karmaşık müşteri davranış modellerini analiz etmek açısından, yüz tanıma teknolojisinin stratejik entegrasyonu oldukça önem taşımaktadır. Ortaya çıkardığı gizlilik ve etik sorunları göz önünde bulundurarak bu teknolojinin dikkatli ve düşünceli kullanımını teşvik etmektedir. Tez, teknolojik yeniliği toplumun normları ve değerleri ile uyumlu hale getirmek için ticari sektörde modern biyometrik teknolojilerin ahlaki ve sorumlu kullanımını garanti eden kapsamlı düzenleyici çerçevelerin oluşturulmasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a unique exploration of the application of facial recognition technology (FRT) as an essential tool for improving marketing efficacy, scrutinizing customer experiences, and closely monitoring trends in consumer behavior in retail settings. Creating and implementing“AI Vision,”a software solution specifically engineered to operationalize the application of sophisticated FRT in the retail industry, is at the heart of this investigation. The study explores the various facets of facial recognition, presenting it as a sophisticated tool for gathering detailed information about client interactions and preferences rather than just a security measure. The paper carefully investigates the technology foundations of face recognition systems, focusing on the effectiveness of Convolutional Neural Networks (CNNs) and Eigenface techniques. These are essential for achieving detailed behavior analysis and high-precision customer identification. The thesis also emphasizes the importance of dealing with ethical and security issues when such emerging technologies are used. The central focus of this academic study is“AI Vision,”which serves as an example of how FRT might be used practically in a retail setting. The study's designed and implemented software is supported by a solid technical foundation that includes Next.js, Node.js, Supabase, and AWS Face Recognition Service. This combination makes it easier to perform a thorough and detailed quantitative study covering various aspects of visitor demographics, their emotional reactions, and their subtle shopping patterns. The thesis is organized as follows: an introduction, a thorough literature review, a detailed explanation of the“AI Vision”approach, a detailed analysis of the data that was gathered, and a summary of the conclusions. The literature study places face recognition technology's rise in the larger context of technological progress. It emphasizes how relevant it is becoming to a wide range of industrial sectors, most notably retail. The methodology section outlines the path of creation and the subtleties of the application of“AI Vision,”the data analysis section provides interpretive information derived from the practical use of the concept in actual retail settings. According to the dissertation, a paradigm change is about to occur in the retail industry due to the strategic integration of face recognition technology, especially in terms of improving marketing tactics and analyzing intricate customer behavior patterns. It promotes the cautious and thoughtful use of this technology, considering the privacy and ethical issues it raises. It encourages careful and thoughtful use of this technology, considering the privacy and ethical issues it raises. The thesis supports the creation of comprehensive regulatory frameworks that guarantee the ethical and responsible use of modern biometric technologies in the commercial sector to align technological innovation with the norms and values of society.