The effect of aging on mechanical properties and corrosion resistance of WE43 magnesium alloy
Yaşlandırmanın WE43 magnezyum alaşımının mekanik özelliklerine ve korozyon direncine etkisi
  1. Tez No: 858803
  2. Yazar: NAZLI SILA BÜYÜKATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ESEN, DR. ÖZGÜR DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, WE43 magnezyum alaşımında yaşlandırma ısıl işleminin alaşım mekanik özellikleri ile korozyon direncine etkisi araştırılmıştır. Ekstrüde edilmiş biyetler 525 °C'de 16 saat çözeltiye alma işleminden sonra 190, 210 ve 230 °C sıcaklıklarda 4, 8, 16, 24 ve 48 süreyle yaşlandırılmışlardır. Geçirimli elektron mikroskobu (TEM) çalışmaları, en yüksek sertliğe sahip 210 °C'de 24 saat süreyle yaşlandırılan numunede 15-20 nm büyüklüğe sahip oval şekilli β' çökeltisinin olduğunu göstermiştir. Aynı sıcaklıkta 48 saat yaşlandırma işlemi sonrasında ise çökeltilerin kabalaştığı ve tane sınırlarının etrafında çökelti olmayan bölgelerin varlığı tespit edilmiştir. β1 ve β çökeltilerine ise sadece 250 °C'de 120 saat yaşlandırma sonrasında rastlanmıştır. Isıl işlem gören ve görmeyen numunelerin hepsi 10-17 GPa arasında değişen ve kemiğe uyumlu elastik modülüne sahip olduğu görülmüştür. Intermetalik, parçacık veya çökelti gibi katodik bölgelerle anod magnezyum arasında numunede gözlenmiştir. Her ne kadar bu numunede çökelti/-Mg mikrogalvanik etki korozyonu hızlandırsa da oluşan ince yapılı β' çökeltilerinin Mg(OH)2/MgO korozyon tabakasının ilerleme hızını düşürdüğü öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of aging heat treatment on mechanical properties and corrosion resistance of WE43 magnesium alloy has been investigated. The extruded billets were aged at 190, 210, and 230 °C for 4, 8, 16, 24, and 48 h after solutionizing at 525 °C for 16 h. The sample aged at 210 °C for 24 h exhibited peak hardness with the formation of oval shaped β'-precipitates with sizes around 15-20 nm as revealed by transmission electron microscopy (TEM) studies. On the other hand, aging for 48 h at the same temperature caused coarsening of β'-precipitates and formation of precipitate free zones around grain boundaries. Equilibrium precipitates of β1 and β precipitates have been detected only when aging conducted at 250 °C for 120 h. All the samples (as-received, solutionized and aged) exhibited elastic moduli between 10-17 GPa similar to that of bone. Corrosion of samples occurred by the formation of Mg(OH)2 layers because of microgalvanic (-Mg). Highest corrosion resistance was observed upon peak aging at 210 oC for 24 h. Although microgalvanic corrosion was also intensified by the precipitate/-Mg couple, the high corrosion rate was attributed to the pinning effect of fine β'-precipitates, which occurs by slowing down the growth of the Mg(OH)2/MgO layer.