The effect of post weld heat treatment on the mechanical properties of TIG welded inconel 718 alloy
Kaynak sonrası ısıl işlemin TIG ile kaynak yapılmış inconel 718 alaşımının mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 398025
  2. Yazar: ECE CANAN KOŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Science and Technology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Uçak ve uzay endüstrisinde yaygın olarak kullanılan gaz türbinli motorlarda uygulanabilir malzemelerden olan süperalaşımlar, yüksek çalışma sıcaklıklarında yüksek performans gerekliliklerini üstün korozyon direnci, yüksek mukavemet değerleri, sahip oldukları yorulma ve sürünme direnci karakteristikleri ile karşılamaktadır. Havacılık alanında kullanılan parçaların, işleme, form verme ve birleştirme gibi imalat operasyon aşamalarında konvensiyonel metodlar yanı sıra birok özel proseste kullanılmaktadır. Tungsten inert gaz (TIG) kaynağı, süperalaşım malzemelerin imalatında tercih edilen özel proseslerdendir. Süperalaşımlar, yapısında bulundukları temel alaşım elementlerine bağlı olarak demir-nikel, nikel ve kobalt esaslı olarak sınıflandırılır. Tüm süperalaşım sınıfları yüzey merkezli kübik (YMK) matris içerisinde mukavemet artırıcı ikincil fazları içerir. Demir-nikel bazlı süperalaşımlar grubuna dahil olan Inconel 718, çökelti sertleştirmesi ile mukavemet özellikleri geliştirilen bir alaşımdır. Üstün mekanik özellikleri, uygun ısıl işlem koşullarında yapısında büyük oranda gamma iki üssü (γ“) çökelmesi ile açıklanır. Bunun yanı sıra bu fazın varlığında yavaş yürüyen sertleştirme mekanizması Inconel 718 alaşımınının kolay kaynaklabilirliğini sağlamaktadır. Kaynak işlemi süresince ısıdan etkilenen bölgede (ITAB), bu fazın çökelememesi ile düşük mukavemet ve yüksek süneklik değerleri gözlenir. Yavaş yürüyen sertleştirme mekanizması sayesinde, alaşımın gerilim giderme ve istenen sertlik değerlerine ulaşması sağlanır. Ancak kaynak sırasında söz konusu dengesiz katılaşma sebebiyle özellikle niobyum gibi yüksek konsantrasyonlu refrakter elementlerin dendritler arası bölgelere segregasyonu sonucu yapıda istenmeyen kırılgan Laves (Ni,Fe,Cr)2(Nb,Mo,Ti) fazı oluşumu gözlenmektedir. Bu fazın sahip olduğu morfoloji nedeniyle malzemelerin mekanik özelliklerine negatif etkisi bilinmektedir. Bu fazın oluşmasının önüne geçilemediği durumlarda, yapının tekrar homojen hale getirilmesi ve mekanik özelliklerin geri kazanılması için kaynak sonrası ısıl işlem yapılması tavsiye edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kaynak sonrası uygulanan ısıl işlem tipinin (doğrudan yaşlandırma ya da çözeltiye alma ve yaşlandırma) TIG ile kaynak yapılmış Inconel 718 alaşımının mikroyapısında, ve buna bağlı olarak mekanik özelliklerinde yol açtığı etkileri değerlendirmektir. Bu çalışma kapsamında, 2mm ve 3,2 mm olarak iki farklı kalınlıkta seçilen AMS 5596 standardında çözeltiye alma ısıl işlemi uygulanmış (950-990 °C) Inconel 718 saclar belirli uzunluklarda temin edilmiştir. Kaynak işlemleri, kaynağın tekrarlanabilir kalitede olması için Jetline otomatik kaynak tezgahında gerçekleştirilmiştir. 3,2 mm kalınlığındaki numunelere kaynak ağzı açılırken, 2 mm kalınlığındaki numunelere kaynak ağzı açılmadan alın alına ve tüm kaynaklar hadde yönüne dik olacak şekilde yapılmıştır. Ana malzeme kalınlığına bağlı olarak, kaynak parametreleri sabit tutulmuştur. Kaynak sonrası tüm numuneler penetrant ve radyografik muayene metodları uygulanarak kaynak dikişindeki indikasyonlara karşı kontrol edilmiştir. Penetrant ve radyografik muayenelerde herhangi bir indikasyona rastlanmamıştır. Kaynak sonrası ısıl işlemin etkilerini gözlemlemek için, kaynaklı numuneler vakum fırınlarında inert atmosfer altında farklı ısıl işlem programlarına tabi tutulmuştur. İçerisinde iki farklı kalınlıktaki numuneleri barındıran bir gruba 980°C ±10°C sıcaklığında 1 saat süreyle çözeltiye alma, ardından 720°C±10°C sıcaklıkta 8 saat ve 620 °C±10 °C sıcaklıkta 8,5 saat kalacak şekilde iki kademeli yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmıştır. İkinci grup numuneler 720°C±10°C sıcaklıkta 8 saat ve 620 °C±10 °C sıcaklıkta 8,5 saat kalacak şekilde doğrudan yaşlandırma ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Kaynak mekanik özelliklerinin tespit edileceği ve ısıl işlemin etkilerinin karşılaştırmalı olarak kontrol edileceği referans grup olarak tanımlanabilecek son grupta ise kaynak sonrası herhangi bir ısıl işlem yapılmamıştır. Kaynak metali özelliklerinin orijinal Inconel 718 ile karşılaştırılabilmesi için, kaynaklı numunelerin yanında orijinal Inconel 718 numunelerde aynı ısıl işlem programlarına tabi tutulmuştur. İlk olarak uygulanan bu ısıl işlemlerin ana malzeme özelliklerine etkisinin incelenmesi için optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu çalışmaları yapılmıştır. Mikroyapı incelemeleri sırasında gerçekleştirilen tane boyutu ölçümü sonucunda, çözeltiye alma (980°C) & yaşlandırma ve doğrudan yaşlandırma ısıl işlemlerin tane boyutu üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı ve 2 mm kalınlıktaki sacların tüm koşullarda daha ince tane yapısına sahip olduğu belirlenmiştir. Çözeltiye alınmış durumdaki Inconel 718 mikroyapısında östenitik matris içerisinde ikincil partiküllerin varlığı belirlenmiştir ve bahsi geçen ısıl işlemler ile bu partiküllerin yapıda çözülemediği tespit edilmiştir. Literatürde bu ikincil partiküllerin MC tipi karbürler olduğu belirtilmektedir. Bunun yanı sıra, 980°C 'de uygulanan çözeltiye alma ısıl işleminin iğnemsi formda ikincil bir fazın çökelmesine neden olduğu tespit edilmiştir. Literatürde bu yapı delta (δ) fazı olarak geçmektedir. Mikroyapı incelemeleri sonrasında, çözeltiye alınmış, çözeltiye alma ve yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmış ve doğrudan yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmış numunelere Vickers mikrosertlik testi yapılmıştır. Bu testlerin sonucunda, çözeltiye alma&yaşlandırma ve doğrudan yaşlandırma ısıl işlemlerin ana malzeme sertliğini aynı oranda arttırdığı belirlenmiştir. Inconel 718 sertlik artışı literatüde gamma üssü (γ') ve gamma iki üssü (γ”) fazlarının yaşlandırma ısıl işlemi sırasında çökelmesi ile açıklanmaktadır. Ancak yapılan XRD çalışmalarında bu çökelti fazlara rastlanmamıştır. Bunun nedeni olarak bu fazların yapıda hacimsel olarak az miktarda bulunmaları düşünülmektedir. Ana malzemenin karakterizasyonu sonrasında kaynak bölgesi makro ve mikro incelemeleri gerçekleştirilmiştir. 2 mm ve 3,2 mm kalınlığındaki sacların kaynak kesitlerinden alınan makroyapı görüntüleri ile kaynak genişliğinin, kaynak sırasında uygulanan ısı girdisiyle ilişkili olduğu düşünülmüştür. 2 mm kalınlığındaki saclarda uygulanan kaynak parametreleri sonucu hesaplanan ısı girdisi : 192 J/mm iken 3,2 mm kalınlığındaki saclarda bu değer 419 J/mm olarak belirlenmiştir. Bu nedenle, 3,2 mm kalınlığındaki numuneler tüm ısıl işlem koşullarında daha geniş kaynak havuzuna sahiptir. Kaynak bölgesi kesiti mikroyapısı incelendiğinde, dendritik formda ergime bölgesi, ısı tesiri altında kalan bölge (ITAB) ve ısıdan etkilenmeyen ana malzeme bölgeleri gözlemlenmiştir. Ergime bölgesi, ergime sınırı ve ITAB ayrıca incelemeye tabi tutulmuştur. ITAB, kaba taneli ITAB ve kısmi ergime bölgesi olarak iki alt bölgeye ayrılmaktadır. Ergime bölgesindeki dendritler eş eksenli yapıda iken ergime sınırına doğru eş eksenliden sütunsal dendritik formda oldukları görülmüştür. Detaylı mikroyapı incelemeleri için taramalı elektron mikroskobu kullanılmıştır. Bu çalışmalarda ergime bölgesinde, düzensiz şekilli ikincil partiküllern varlığı tepit edilmiştir. Literatür incelemeleri bu partiküllerin niobyumca zengin Laves fazı olabileceğinden bahsetmektedir. Partikülere yapılan enerji dağılımlı X-ışınları (EDS) analizlerinde 25%'ler seviyesindeki niobyum miktarı literatür ile uyumlu olduğundan Laves fazı olduğu ihtimalini güçlendirmişir. Ancak X-ışınları difraksiyon (XRD) analizlerinde bu fazlar hacimsel oranlarının düşük olması sebebiyle gözlemlenememiştir. Kaynak katılaşma esnasında segregasyon sonucu oluşan Laves fazının giderilmesi ve yapının tekrar kimyasal homojenliğini sağlaması için kaynak sonrası ısıl işlem yapılması önem teşkil etmektedir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışınları (EDS) çalışmaları ile, Laves fazının kaynak edilmiş ve kaynak sonrası doğrudan yaşlandırma ısıl işlemine tabi tutulmuş numunelerin kaynak dikişinde var olduğu belirlenmiştir. Ancak, 980°C±10°C sıcaklığında 1 saat süreyle yapılan çözeltiye alma ısıl işlemi Laves fazının kısmen çözülmesine ve bu yapının etrafında delta fazının (δ) çökelmesini sağlamıştır. Çözeltiye alma sıcaklığı olarak seçilen 980°C±10° Laves fazının tamamen çözünmesini sağlayamamıştır. Kaynak sonrası ısıl işlemin, kaynaklı numunelerin mekanik özelliklerine etkisi için mikosertlik ve oda sıcaklığı çekme testleri yapılmıştır. Çekme testleri sonrasında kaynak dikişinden kopan numuneler steromikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile detaylı incelemeye tabi tutulmuştur. Bu çalışmada elde edilen bulgular şu şekildedir : • Kaynak sonrası ısıl işlemler, ergime bölgesi, ITAB ve ana malzeme sertlik değerlerini yaklaşık iki katı kadar arttırmıştır. ITAB ve ana malzeme benzer sertlik değerlerine sahip iken ergime bölgesi yaklaşık 5% daha yumuşaktır. • Çözeltiye alınmış halde ölçülen sertlik değerleri sonucunda ergime bölgesi, ITAB ve ana malzemede benzer sonuçlar tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre kaynak metali soğuma sırasında herhangi bir mukavemet artırıcı çökeltinin gamma üssü ve gamma iki üssü (γ' ve γ") oluşmadığı düşünülmektedir. • Orijinal Inconel 718 numunelere ve kaynaklı numunelere çekme testi yapılmıştır. Çekme testleri sonucunda kaynak sonrası yapılan her iki ısıl işlemin akma mukavemetini 150%, çekme mukavemetini 60% arttırdığı bununla birlikte sünekliği 140% oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. • Çözeltiye alma & yaşlandırma ve doğrudan yaşlandırma ısıl işlemlerinin kaynaklı numunelerin akma mukavemetine ve sünekliğe etkisi aynı mertebelerdedir. Isıl işlemsiz numuneler ile kıyaslandığında farkın 5% den daha az olduğu görülmüştür. Ancak, çekme mukavemetleri karşılaştırıldğında neredeyse aynı sonuçlar görülmüştür ve ısıl işlemin belirgin bir etkisi tespit edilememiştir. • 2 mm kalınlığındaki saclardan elde edilen kaynaklı numunelerin çekme test sonuçları orijinal numuneler ile kıyaslandığında, aynı ısıl işlem koşullarındaki akma mukavemeti, çekme mukavemeti ve süneklik özellikleri arasındaki farkın göz ardı edilebilir olduğu belirlenmiştir. Çekme testi sonrası yapılan mikroyapı incelemelerinde deformasyonun kaynak dikişinden başlamadığı, ITAB ya da ana malzemeden başlamış olabileceği bu nedenle orijinal numuneler ile kaynaklı numunelerin benzer akma noktalarına sahip olacağı düşünülmektedir. • 3,2 mm kalınlığındaki saclardan elde edilen kaynaklı numunelerin çekme test sonuçları orijinal numuneler ile kıyaslandığında, aynı ısıl işlem koşulunda akma mukavametinin ve süneklik değerleri arasındaki farkın 10% dan fazla olduğu bununla birlikte çekme mukavemeti arasındaki farkın 5%'den düşük olduğu tespit edilmiştir. Çekme testi sonrası yapılan mikroyapı incelemelerinde deformasyonun ana malzemeden daha yumuşak olan kaynak dikişinden başladığı, ana malzeme ile kıyaslandığında kaynaklı numunelerde görülen akma noktasındaki 10% 'luk düşüşün bununla ilişkili olacağı düşünülmektedir. • Çekme testi sonrası 2 mm kalınlığındaki ısıl işlemsiz gruptan bir tane ve 3,2 mm kalınlığındaki çözeltiye alma & yaşlandırma ısıl işlemine tabi tutulmuş gruptan bir tane numunenin kaynak dikişinden koptuğu tespit edilmiştir. Kırılma yüzeyleri incelemeleri sonrasında Laves/matrix arayüzeyinde mikroboşlukların oluştuğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Superalloys have been mostly utilized in gas turbine technology with regards to their advantages of high temperature resistance characteristics. Superalloys readily satisfy the requirements including corrosion resistance, high strength at elevated temperatures, good fatigue and creep resistance which are demanded for both aerospace and land based power generation applications. The components manufactured for those fields mostly require combination of varios conventional and special processes in terms of machining, forming and joining. Tungsten Inert Gas (TIG) welding is one of the common joining processes that is applicable to superalloys. Superalloys are grouped as iron-nickel, nickel and cobalt based depending on the main alloying elements inside their structure. Each of the superalloys have face-centered cubic (FCC) matrix combined with secondary strengthening phases. Inconel 718 is a member of iron-nickel based superalloys group. Precipitation hardening is the main strengthening mechanism of Inconel 718 which is primarily strengthened by gamma double prime (γ“) precipitate. Slow hardening response of gamma double prime (γ”) enhance the weldability of Inconel 718 such that producing a relatively low strength and high ductility heat affected zone (HAZ) as this phase cannot form during weld cycles. This also provides adequate time for the alloy to reach desired hardness level and complete stress relief prior to hardening via precipitation of gamma double prime (γ“). However, segregation of microalloying elements particularly niobium (Nb) and formation of brittle Nb-rich Laves (Ni,Fe,Cr)2(Nb,Mo,Ti) phase is still an issue due to nonequilibrium solidification conditions during welding. Laves phase is known to be detrimental to mechanical properties. Thus, post weld heat treatments (PWHTs) are recommended for dissolving Laves phase in order to have homogenized structures and regain material properties. The aim of this study was to evaluate the influence of the type of PWHT (direct aging or solutionizing and aging) on the microstructure and mechanical properties of TIG welded Inconel 718 sheets. In this study, Inconel 718 sheets were utilized with two different thicknesses: 2 and 3,2 mm. Material was supplied in solution treated condition (between 950-990°C) per the AMS 5596 specification. Each group of specimens were welded by TIG method. Automatic welding equipment preferred for repeatitive weld joint quality. Square butt weld joint design and single V-groove butt weld joint design employed for 2 and 3.2 mm thick specimens, respectively. Constant welding paramaters applied to each group depending on the workpiece thickness. Weld joints were controlled with non-destructive test (NDT) methods including FPI and X-Ray. No remarkable welding defects have been identified by NDT methods. In order to enlighten the effect of PWHT, the welded specimens subjected to different heat treatment programs. One group was subjected to solution heat treatment at 980°C ±10° for 1 hour and subsequent aging heat treatment at 720°C±10°C for 8 hours and 620 °C±10 °C for 8,5 hours in an inert atmosphere industrial vacuum furnaces. Second group was subjected to direct aging heat treatment at 720°C±10°C for 8 hours and 620 °C±10 °C for 8,5 hours in an inert atmosphere industrial vacuum furnaces. The last group is stayed as welded to represent the weld tensile properties without heat treatment and check the influence of selected heat treatment cycles. It is to be noted that those heat treatment cycles also performed to original Inconel 718 specimens together with welded specimens in order to compare the properties of base material with its welded state. Initially, base material microstructure of Inconel 718 were examined for following conditions: as-received with no PWHT, solution (980°C) treated+aged and direct aged under optical microscope and scanning electron microscope (SEM). The grain size measurements revealed that these post-weld heat treatments did not much change the grains and 2 mm thick specimens have finer grains in all conditions. It was also observed that secondary particles were present in the austenite matrix in solution condition and could not be dissolved after subsequent heat treatments. These particles were thought to be MC type carbides. In addition, The post-weld solution heat treatment at 980°C resulted in needle-like secondary particles precipitation which is suggested to be delta (δ) in the literature. Vickers microhardness test were conducted on three groups of specimen and concluded that both post-weld heat treatments increase the hardness in same magnitude. This hardness increase is attributed to gamma prime (γ') and gamma double (γ”) precipitation during aging heat treatment. However, these precipitates could not be detected during XRD analysis due to their lower volume fraction. After base material characterization, structural features of weld regions were characterized with macro and micro examinations. Weld cross sections of 2mm and 3,2 mm thick specimens in all conditions showed that weald bead size developed by amount of heat input. Heat input per unit length for 2 mm thick specimens is calculated 192 J/mm and for 3.2 mm thick specimens is calculated 419 J/mm. Thus, 3,2 mm thick specimen is all conditions represent more elongated weld pool shape. Microstructure of weld transverse section consist of dendritic fusion zone, HAZ and unaffected base material. The weld microstructure examined through the fusion zone, fusion boundary and HAZ regions. HAZ includes two subzones namely coarse grained HAZ and partially melted zone (PMZ). The dendrites in the weld fusion zone was appeared to be equiaxed while columnar dendrites were seen close to the fusion boundary. For further microstructural examination, SEM was utilized. Irregular shaped secondary particles were detected in interdendritic regions. It is suggested to be Laves phase in litetarure which further confirmed with spot EDS analysis. Laves phase was distinguished with its higher niobium concentration. However, these secondary particles could not be detected during XRD analysis due to their lower volume fraction. Laves phase formation is beacause of segragation of niobium during weld solidification. Once this phase is formed in weld metals, post weld heat treatment is critical to dissolve this undesired phase and homogenize the structure with uniform niobium distribution. According to SEM images, Laves phase was readily formed in fusion zone of the as welded and direct aged specimens. However, solution heat treatment at 980°C±10°C resulted in partially dissolution of Laves phase and subsequently formation of needle-like delta phase (δ) around nearly dissolved Laves phase. Solution heat treatment at 980°C did not achieve the free of Laves phase microstructure. The effect of PWHT on the mechanical properties of welded specimens were investigated by conducting microhardness and room temperature tensile testing. Fracture surfaces of samples failed from fusion zone further examined via stereomicroscope and SEM. Below conclusions were made accordingly; • Post weld heat treatments nearly double the hardness levels of all three zones: fusion zone, HAZ and base material. The hardness levels are identical in HAZ and base material while fusion zone is approximately 5% softer. • Comparable hardness results in fusion zone, HAZ and base material in as-welded condition could reflect that precipitation of gamma double prime ( γ") and gamma prime (γ') did not occur during weld metal cooling. • Tensile testing was performed to original samples and welded samples. It is obtained that both post-weld heat treatments increased the yield strength up to 150%, ultimate tensile strength up to 60% wheras decreased the ductility down to 140%. • The yield strength and ductility of solution+aged and direct aged welded samples are almost in the same range. The differences between yield strength and ductility are found to be lower than 5%. However, almost identical tensile stren