Lise öğrenimindeki öğrencilerin teknolojik okuryazarlık düzeylerinin yazılım mesleğine yönelik eğilimlerine etkisi
The effect of high school students' technological literacy levels on their tendencies towards the software profession
  1. Tez No: 858809
  2. Yazar: ÖMER FARUK KILIÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA ÖZYURT KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Lise öğrenimi sürecindeki öğrencilerin teknolojik okuryazarlık düzeyleri, günümüzün hızla dijitalleşen dünyasında kritik bir öneme sahiptir. Bu seviye, genç bireylerin teknolojik araçları etkili bir şekilde kullanma yetenekleri, dijital bilgiyi anlama, değerlendirme ve yaratma kapasitelerini yansıtmaktadır. Bu araştırmada lise öğrencilerinin teknolojik okuryazarlık seviyelerinin yazılım mesleğine yönelik eğilimlerine etkisinin incelemesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinin Kartal, Pendik ve Maltepe ilçelerindeki liselerde öğrenimlerine devam eden öğrenciler arasından uygun örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 304 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada demografik sorular ve Teknolojik Okuryazarlık Ölçeğini içeren bir anket formu kullanılarak birincil veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS v26 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen tanımlayıcı istatistiksel analizler sonucunda, katılımcıların teknolojik okuryazarlıklarının yüksek düzeyde iken, yazılım mesleğine eğilimlerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The technological literacy levels of high school students are very important in today's rapidly digitalizing world. This level reflects young people's ability to use technological tools effectively and their capacity to understand, evaluate and create digital information. The main purpose of this research is to examine the effect of high school students' technological literacy levels on their tendencies towards the software profession. The research was conducted with the relational scanning model. The sample of the research consisted of a total of 304 participants selected by convenient sampling method among the students studying in high schools in Kartal, Pendik and Maltepe districts of Istanbul. In the study, primary data was collected using a survey form including demographic questions and the Technological Literacy Scale. The data obtained was analyzed using SPSS v26. As a result of the descriptive statistical analyzes carried out in the research, it was determined that the technological literacy of the participants was at a high level, while their inclination towards the software profession was at a medium level.