Computational investigation of drag and settling behavior of micro-meso plastic particles
Mikro-mezo plastik parçacıkların sürüklenme ve çökelme davranışlarının hesaplamalı incelenmesi
  1. Tez No: 858813
  2. Yazar: OĞULCAN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Plastik partiküllerin akışkan içerisinde taşınması doğal ve endüstriyel alanda, geniş bir yelpazedeki olaylarda yaygındır. Plastik partiküllerin atılması, nehirlerde oluşan çökme ve erozyon, okyanuslarda oluşan birikme ve akışkan yataklarda partikül taşınımı sadece birkaç örnektir. Partiküllerin sürtünme katsayısı ve çökelme hızı bilgisi pratik uygulamalarda temel öneme sahiptir. Bu çalışmada, düzensiz olmayan düz plastik partiküllerin çökelme davranışı 2500 mm uzunluğundaki, çapı 300 mm olan bir su kolonunda sayısal ve deneysel olarak incelenmiştir. Partiküllerin hareketleri 50 fps kayıt hızına sahip yüksek hızlı kamera ile kaydedilmiştir. Testler, partikül şekillerini (kutu şekilli prizmalar, silindirler, yarım silindirler, küre ve küresel sektörler) içermektedir. Sayısal sonuçlar deneyle karşılaştırılmış, doğrulama yapılmış ve deneysel olmayan koşullarda sayısal yöntemin kullanılabilirliği gösterilmiştir. Simülasyon sonuçları, deneysel verilerden maksimum %17 farklılık göstermektedir. Bu farklılığın neden olan muhtemel sebepler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastic particles are commonly observed within fluid mediums across various natural and industrial processes. Their movement and behavior, from river sedimentation to erosion, ocean deposition, and fluidized bed particle transport, present several instances. Understanding the drag coefficient and settling velocity of these particles is vital for practical applications. This research investigates the settling behavior of spherical/non-spherical regular plastic particles through both numerical simulations and experiments conducted in a 2500 mm height and diameter of 300 mm cylindrical water test column. High-speed cameras record particle movement at a frame of 50 fps, focusing on various particle shapes including box-shaped prisms, cylinders, half cylinders, spheres, and spherical sectors. Results from the numerical simulations are validated with experimental findings and, the applicability of the numerical approach beyond controlled experimental settings demonstrated. The numerical results exhibit a maximum deviation of 17% from the experimental data. Possible factors contributing to this variation are explored and discussed.