Tam birleşik veri tabanı modeli tasarım ve gerçekleştirimi
The Design and implementation of complete unified database model
  1. Tez No: 8589
  2. Yazar: ORHAN ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL YARIMAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
iv ÖZET TAM BİRLEŞİK VEEI TABANI MODELİ TASARIM VE GERÇEKLEŞTİ RÎMt Orhan Onay Kullanılan veri tabanı dizgeleri (ilişkisel, sıradüzensel ve ag), ortak veri tabanı uygulamalarının bütün farklı bi çimleri için uygun arabirimler sağlamazlar. Nesne-bagıntı modeli ve birleşik veri tabanı modelleri uygun bir arabi rimi sağlamaya yönelik yaklaşımlardır, ancak bunlardan hiçbiri ortak veri tabanı uygulamalarının bütün farklı biçimleri için gerekli tekniklerin İfade edilebilmesi olanağını vermezler. Bu çalışmada, bir birleşik veri tabanı modeli tasarlan mıştır. Bu birleşik veri tabanı modeli iki veri yapısına sahiptir: ilişki ve yelpaze kümesi türü. Böyle bir veri tabanı modeli, ilişkisel, sıradüzensel ve ag veri tabanı modellerinin avantajlarına sahiptir ve Tam Birleşik Veri Tabanı Modeli olarak adlandırılır. Tam kullanıcı arabiriminin özelliklerini sağlayan bir yazılım paketi Hacettepe üniversitesinde kurulu Data General MV/10000 bilgisayar dizgesi üzerinde COBOL programlama dili kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DESIGN AND IMPLEMENTATION OF COMPLETE UNIFIED DATABASE MODEL Orhan Onay Conventional database systems (relational, hierarchical and network) do not provide adequate user interfaces for all the different forms of common database applications. The entity- relationship model and coexistence database models are approaches towards providing an adequate user interfaces, but none of these facilitates the expression of techniques required for all the different forms of common database applications. In this study, a unified database model is designed. This unified database model has two data constructs: the relation and the fanset type. Such a database model has the advantages of the relational, the hierarchical and the network database models and is called a Complete Unified Database Model. A software package that provides the features of the com plete user interface is implemented on Data general MV/10000 computer system installed at the Hacettepe University using COBOL programing language.