Point kinetics simulation of nuclear reactors with temperature feedback
- Tez No: 8588
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KEMAL KADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir nükleer reaktör güç santralinde, sıcaklık geri beslemeli reaktör nokta kinetik denklemlerini sayısal olarak çözen bir kompüter programı geliştirildi. Geliştirilen bu program ile reaktöre dışarıdan verilen çeşitli, zamana bağlı reaktivitelere karşı sistemin davranışı incelendi. Analitik çözümlerin bulunabildiği reaktivite değerleri için elde edilen sayısal sonuçların analitik sonuçlar ile uyumlu olduğu gözlendi. Zamanın çeşitli fonksiyonları olarak verilen reaktiviteler için çözümler bulundu. Eğitim amacı olan bu programın öğrenci tarafından kolay kullanımını sağlamak için gerekli önlemler alındı..
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Simulation of a nuclear reactor powering a plant is realized by using the point kinetics equations with temperature feedback. A computer program written in Pascal for IBM compatible PC's solves point kinetic equations with temperature feedback for a menu specified reactor system. Various time dependent reactivity insertions are analyzed and the numerical results obtained from this program for cases with known analytical solutions are shown to be in good agreement with each other. Fuchs-Nordheim method is used for large reactivity insertions.