Dental implant cerrahisinde kullanılan farklı tasarımlardaki cerrahi rehberlerin kemik ısı artışına etkisinin in vitro ortamda incelenmesi
Examination of the effect of surgical guides of different designs used in dental implant surgery on bone temperature rise in in vitro environment
  1. Tez No: 858920
  2. Yazar: UĞUR BARAN GÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YİĞİT SAYSEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diş kaybı insanları hem psikolojik hem de fizyolojik olarak etkileyen bir durumdur, bu nedenle tarih boyunca diş eksikliklerine çözüm yolları bulunmaya çalışılmıştır. Günümüzde diş eksikliklerinin giderilmesi için altın standart tedavi yöntemi dental implantlardır. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte dental implant uygulamalarının cerrahi rehberler kullanılarak yapılması yaygınlaşmıştır. Bu işlemlerde öncelikle hastalardan alınan kayıtlar bilgisayar ortamına aktarılır ve bu veriler kullanılarak hastaların dental implant cerrahisi planlanır. Oluşturulan planlamanın yapılacak olan cerrahiye doğru şekilde aktarılması için cerrahi rehberler üretilir. Böylece dental implantlar hasta için oluşturulmuş planlamaya uygun şekilde yerleştirilebilmektedir. Ancak cerrahi rehberlerin dezavantajları da bulunmaktadır. Bunların başında kemikte meydana gelen sıcaklık artışı gelmektedir. İmplant yuvası açılırken meydana gelen sıcaklık artışı alveol kemiğine zarar vermekte, kemik nekrozuna, implant kayıplarına ve kemik rezorpsiyonlarına neden olabilmektedir. Bu sıcaklık artışı birçok faktörden etkilenmektedir. Dental implant uygulamalarında cerrahi rehber kullanımının implant yuvası açılırken meydana gelen sıcaklık artışını arttırdığını gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Çalışmamız farklı tasarımlardaki cerrahi rehberlerin dental implant yuvaları açılırken meydana gelen sıcaklık artışına etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmamızda bilgisayar ortamında geleneksel ve pencereli olmak üzere iki farklı cerrahi rehber ayrıca implant yuvalarının açılacağı yapay kemik modelleri tasarlanmıştır. Bu cerrahi rehberler 3 boyutlu yazıcı kullanılarak polimer rezin ile üretilmiştir. Yapay kemik modelleri ise iç kısmı süngerimsi, dış kısmı kortikal kemik özelliklerini gösterecek şekilde poliüretandan üretilmiştir. Çalışmamızda aynı zamanda flepli ve flepsiz gruplar da değişken olarak kullanılmıştır. Tüm değişkenlerle birlikte 6 adet çalışma grubu oluşturulmuş ve her grup için 10 adet implant yuvası 1200rpm hız, 50Ncm tork ile serum fizloyojik soğutması altında açılmıştır. Her implant yuvası için termokupl cihazı kullanılarak hem apikalden hem de boyun bölgesinden elde edilen sıcaklık ölçümleri ile istatistiksel analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre boyun bölgesinde her iki cerrahi rehber kullanımı da sıcaklığı arttırırken, pencereli cerrahi rehber geleneksel cerrahi rehbere kıyasla daha az sıcaklık artışına neden olmuştur. Apikal bölgede iki tasarım arasında sıcaklık artışı yönünden anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak dental implant uygulamalarında cerrahi rehber kullanımı serum irrigasyonunun etkinliğini azaltarak sıcaklık artışına neden olmaktadır. Cerrahi rehber kullanarak açılan implant yuvalarına serum irrigasyonunun daha etkili bir şekilde ulaşmasını amaçlayarak tasarladığımız pencereli cerrahi rehber, özellikle boyun bölgesine serum irrigasyonunun ulaşmasını sağlayarak geleneksel cerrahi rehbere kıyasla daha düşük sıcaklık artışına neden olmuştur. Çalışmamız in-vitro olarak yapıldığından konuyla ilgili klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
. Tooth loss is a condition that affects people both psychologically and physiologically, so throughout history, attempts have been made to find solutions to tooth deficiencies. Today, the gold standard treatment method to compensate for missing teeth is dental implants. Recently, with the development of technology, it has become common for dental implant surgeries to be performed using guides. In these procedures, first of all, the records taken from the patients are transferred to the computer environment and the dental implant surgery of the patients is planned using these data. Surgical guides are produced to ensure that the planning is correctly transferred to the surgery to be performed. Thus, dental implants can be placed in accordance with the plan created for the patient. However, surgical guides also have disadvantages. The most important of these is the increase of temperature in the bone. The temperature increase that occurs when opening the implant socket damages the alveolar bone and may cause bone necrosis, implant loss and bone resorption. This temperature increase is affected by many factors. There are many studies showing that the use of surgical guides in dental implant surgeries increases the temperature rise that occurs during implant slot opening. Our study aims to investigate the effects of surgical guides of different designs on the temperature rise during the opening of dental implant sockets. In our study, two different surgical guides, traditional and windowed, as well as artificial bone models in which the implant slots will be drilled, were designed in the computer environment. These surgical guides were produced with polymer resin using a 3D printer. The artificial bone models were made of polyurethane with a spongy interior and cortical bone characteristics on the exterior. In our study, flap and non-flap groups were also used as variables. Six study groups were formed with all variables and 10 implant slots for each group were opened with 1200rpm speed and 50Ncm torque under saline physiological cooling. For each implant slot, statistical analysis was performed with the temperature measurements obtained from both the apical and neck region using a thermocouple device. According to the results of the analysis, while both surgical guides increased the temperature in the neck region, the windowed surgical guide caused less temperature increase compared to the traditional surgical guide. In the apical region, there was no significant difference between the two designs in terms of temperature increase. As a result, the use of a surgical guide in dental implant surgeries reduces the effectiveness of irrigation and causes an increase in temperature. The windowed surgical guide, which we designed with the aim of reaching irrigation more effectively to the implant sockets created using a surgical guide, caused a lower temperature increase compared to the traditional surgical guide, especially by allowing irrigation to reach the neck region. Since our study was performed in-vitro, clinical studies on the subject are needed.