Güzel sanatlar liseleri müzik bölümleri çalgı eğitimi keman dersinde motivasyonu etkileyen faktörlerin öğrenci görüşleri doğrultusunda incelenmesi
Investigation of the factors affecting motivation in fine arts high schools music departments instrument education violin lesson in the direction of student opinions
  1. Tez No: 858921
  2. Yazar: YASEMİN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümü çalgı eğitimi keman dersinde motivasyonu etkileyen faktörleri öğrenci görüşleri doğrultusunda ortaya koymaktır. Araştırma taşıdığı amaca uygun olarak, takip edilen yöntem ve elde edilen verilerin niteliği açısından durum saptamaya yönelik betimsel bir çalışmadır. Betimsel nitelikte desenlenmiş bu araştırmada, nicel veriler için anket yöntemi, nitel veriler için kaynak tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de Güzel Sanatlar Liselerindeki keman öğrencileri, örneklemini ise 2022-2023 eğitim-öğretim yılında, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden seçilmiş yedi ildeki güzel sanatlar liselerinde öğrenim gören 1., 2., 3., 4. sınıflarından oluşan toplam 137 keman öğrencisi oluşturmaktadır. Konu ile ilgili öğrenci görüşlerini tespit etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 45 sorudan oluşan anket formu, Google Forms aracılığı ile keman öğrencilerine ulaştırılmıştır. Bu araştırmada sorular, güzel sanatlar liselerinde keman dersinde motivasyonu etkileyen öğretmen, çevre ve kişisel faktörler alt başlıkları ile oluşturulmuştur. Bu bağlamda, anket yöntemi uygulanan çalışmada, toplanan nicel veriler SPSS yardımıyla işlenmiş ve elde edilen verilere ilişkin bulgular frekans (f) ve yüzde (%) olarak gruplandırılıp tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; keman eğitiminde kişisel, öğretmen ve çevre faktörlerinin motivasyonu olumlu ve olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna bağlı olarak öğrencilerin keman eğitiminin sonunda ulaşmayı düşündüğü hedefleri hakkında yeterli bilgi sahibi olma konusunda kararsız olduğu, öğretmenin piyano ile eşlik yapmasının keman eğitimi sürecine katkı sağladığı ve öğrencilerin kullandığı kemanların kalitesinin motivasyonu olumlu yönde etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Keman eğitimi sürecinde öğretmen-öğrenci ilişkisinin, öğrenci karakterinin ve çevrenin, motivasyonu etkilemede önemli bir etken olduğu görülmüştür. Öğrencilerin entonasyon problemi yaşamaması ve çalgısından zevk alabilmesi açısından öğretmenlerin keman eğitimi sürecinde piyano ile eşlik yapması ve çalgı seçiminin alanında uzman öğretmen kontrolü ile yapılması önerilmektedir. Her öğrenci kişisel özelliğine uygun hedefler oluşturması yönünde desteklenmeli, bu doğrultuda onlara doğru yönlendirmeler yapılarak eğitimler verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the factors affecting motivation in the instrument education violin lesson of the Music Department of Fine Arts High Schools, in line with student opinions. The research is a descriptive study aimed at determining the situation in terms of the method followed and the quality of the data obtained, in accordance with its purpose. In this descriptive research, the survey method was used for quantitative data and the source scanning method was used for qualitative data. The population of the research consists of violin students in Fine Arts High Schools in Turkey, and the sample consists of 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students studying in fine arts high schools in seven provinces selected from seven geographical regions of Turkey in the 2022-2023 academic year. It consists of a total of 137 violin students. In order to determine student opinions on the subject, a survey form consisting of 45 questions developed by the researcher was delivered to violin students via Google Forms.In this research, the questions were created under the subheadings of teacher, environment and personal factors affecting motivation in violin lessons in fine arts high schools. In this context, in the study where the survey method was applied, the collected quantitative data were processed with the help of SPSS and the findings related to the data obtained were grouped as frequency (f) and percentage (%) and interpreted in tables. As a result of the research; It has been concluded that personal, teacher and environmental factors affect motivation positively and negatively in violin education. Accordingly, it has been revealed that students are indecisive about having sufficient information about the goals they intend to achieve at the end of violin education, the teacher's accompaniment with the piano contributes to the violin education process, and the quality of the violins used by the students affects motivation positively. It has been observed that the teacher-student relationship, student character and environment are important factors in affecting motivation during the violin education process. In order for students to avoid intonation problems and to enjoy their instrument, it is recommended that teachers accompany the violin with the piano during the violin education process and that the instrument selection be made under the supervision of teachers who are experts in their field. It is thought that each student should be supported to create goals appropriate to their personal characteristics, and they should be given correct guidance and training in this direction.