Üniseks giysi tasarımlarında cinsiyet eşitsizliğinin etkisi
Impact of gender inequality in unisex clothing designsmaster's thesis
- Tez No: 858919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Clothing Industry, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, giyim ve moda endüstrisindeki cinsiyetsiz giyimin yükselişine odaklanarak, bu değişimin toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerindeki etkisini ve moda dünyasındaki dönüşümleri incelemektedir. Literatür taraması, kültürel incelemeler ve sembolik analizler aracılığıyla, geçmiş ve mevcut moda eğilimleri ile toplumsal cinsiyet normlarının nasıl şekillendiği ve değişen tüketici davranışlarının nasıl etkilendiği araştırılmaktadır. Bu çalışma, giyim ve moda dünyasındaki değişen eğilimlerin yanı sıra cinsiyetin giysi tasarımı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Aynı zamanda, toplumsal farkındalık, kabul ve sürdürülebilirlik gibi kavramların, moda endüstrisindeki değişimin nasıl şekillendiğini ve tasarımcıların bu değişime nasıl uyum sağlayabileceklerini belirlemede kritik rol oynadığı vurgulanmaktadır. Çağdaş giyimin evrimini anlamak ve moda tasarımcılarının bu değişime uyum sağlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak, bu araştırmanın ana hedefidir. Tüketicilerin artan bilinç düzeyi, çevre dostu kumaşlar, etik üretim süreçleri ve adil çalışma koşulları sunan markalara olan talebi artırmaktadır. Bu da cinsiyetsiz giyim hareketinin değerleriyle uyumlu olan sürdürülebilir ve etik moda talebini hızlandırmaktadır. Bu bağlamda, araştırma moda tasarımcıları ve giysi üreticilerinin, büyüyen pazar potansiyelinden nasıl yararlanabileceklerini anlamalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the rise of gender-neutral clothing in the clothing and fashion industry, examining its impact on societal gender inequality and the transformations within the fashion world. Through literature review, cultural examinations, and symbolic analyses, the study explores how past and current fashion trends shape societal gender norms and influence changing consumer behaviors. The study delves into the changing trends in clothing and fashion, alongside a detailed examination of gender's impact on garment design. It also underscores the critical role of concepts such as societal awareness, acceptance, and sustainability in shaping the evolution of the fashion industry and determining how designers can adapt to this change. Understanding the evolution of contemporary clothing and assisting fashion designers in developing adaptability skills to this change are the primary objectives of this research. The increasing consumer consciousness towards environmentally friendly fabrics, ethical production processes, and fair working conditions drives demand for brands that align with these values. This, in turn, accelerates the demand for sustainable and ethical fashion that resonates with the values of gender-neutral clothing. In this context, the research aims to contribute to the understanding of how fashion designers and clothing manufacturers can leverage the growing market potential.