Girişimcilerin sosyal sermaye düzeyinin girişimcilerin kadın olma olasılığına etkisi: Çorum ili için bir araştırma
The effect of entrepreneurs' social capital level on the possibility of entrepreneurs being women: A research for Çorum province
  1. Tez No: 858941
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÖZDİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
İnsan kaynağı olarak kadının gerek iş hayatında gerekse girişimsel davranışta bulunması ülke ekonomisi için önem arz etmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) gibi kuruluşların verilerine göre kadın girişimcilerin erkek girişimcilere göre oranının ülke genelinde oldukça az olduğu bilinmektedir. Ayrıca kadın girişimcilerin oranının bölgelere göre farklılık göstermesi, ekonomik gelişme açısından bölgesel farklılık oluşturmaktadır. Çorum Ticaret ve Sanayi Odası' ndan edinilen bilgilere göre 2022 yılı itibariyle Çorum ilinde 663 kadın ortak girişimci, ve 647 kadın yetkili girişimci iken 4874 erkek ortak girişimci ve 3654 erkek yetkili girişimci bulunmaktadır. Bu durumda kadınların girişimcilik faaliyetine yönelmesi ve kadın girişimcilerin yüksek kazanç elde etmesi, bölgesel ekonomi açısından önem teşkil etmektedir. Çalışmada girişimciler içerisinde kadınların oranının artması hedeflenerek girişimcilerin yüksek sosyal sermaye düzeylerinin girişimcilerin kadın olma olasılığına etkisi lojistik regresyon analiziyle araştırılmıştır. Kadınların yanı sıra erkeklerin sosyal sermaye düzeyinin yüksek olmasının, sayıca yüksek olan erkek girişimcilerin kadın girişimcilerle olan ortaklıklarını artıracağı öngörülmüştür. Ayrıca kadın girişimcilerin yüksek sosyal sermaye düzeyinin kadın girişimcilerin kazançlarının yüksek olma olasılığına etkisinin lojistik regresyon analiziyle araştırılması amaçlanmıştır. Çorum ilinde Ticaret ve Sanayi Odası' na üye olan 411 girişimciye anket uygulanmış, anket verilerine SPSS 27. 0 programında bağımsız örneklem T testi, tek yönlü Anova testi ve post-hoc ikişerli karşılaştırma testleri ve lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz bulgularına göre girişimcilerin sosyal sermayedüzeyi; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, girişimcilerin annelerinin ve babalarının eğitim düzeyi, doğum yeri, sektör, ailelerinin gelir düzeyi, işletmelerinin kazancı, işletmelerindeki kişi sayısı, işletmelerinin faaliyet süresine göre farklılık göstermektedir. Kadın girişimcilerin sosyal sermaye düzeyi ise yaş, sektör, ailelerinin gelir düzeyi, işletmelerinin kazancına göre farklılık göstermektedir. Lojistik regresyon analizi sonuçlarına göre girişimcilerin kadın olma olasılığına grup ve ağlar kategorisinde girişimcilerin sosyal sermaye düzeyinin yüksek olmasının pozitif yönde etkisi bulunmaktadır. Kadın girişimcilerin kazancının yüksek olma olasılığına grup ve ağlar kategorisinde kadın girişimcilerin sosyal sermaye düzeyinin yüksek olmasının pozitif, güven ve dayanışma kategorisinde kadın girişimcilerin sosyal sermaye düzeyinin yüksek olmasının negatif yönde etkisi bulunmaktadır. Yazında kadın girişimcilerle sosyal sermaye düzeyi arasındaki ilişkiyi Türkiye için araştıran birkaç çalışma bulunmaktadır. Ancak girişimcilerin sosyal sermaye düzeyinin yüksek olmasının girişimcilerin kadın olma olasılığına ve kadın girişimcilerin sosyal sermaye düzeyinin yüksek olmasının kadın girişimcilerin yüksek kazanç elde etme olasılığına etkisini Çorum ili için araştıran çalışmalara rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmanın özgünlük oluşturacağı ve yazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As a human resource, women' s participation in both business life and entrepreneurial behavior is important for the country's economy. According to data from organizations such as the Turkish Statistical Institute (TUIK) and the Small and Medium Enterprises Development and Support Administration (KOSGEB) it is known that the ratio of women entrepreneurs compared to men entrepreneurs is quite low throughout the country. In addition, the fact that the rate of women entrepreneurs varies by region creates regional differences in terms of economic development. According to the information obtained from Çorum Chamber of Commerce and Industry, as of 2022, there are 663 women joint entrepreneurs, 647 women authorized entrepreneurs, 4874 men joint entrepreneurs, 3654 men authorized entrepreneurs in Çorum province. In this case, it is important for the regional economy that women turn to entrepreneurial activity and that women entrepreneurs earn high profits. In the study, aiming to increase the proportion of women among entrepreneurs, the effect of high social capital levels of entrepreneurs on the probability of entrepreneurs being women was investigated by logistic regression analysis. It is predicted that the high level of social capital of men as well as women will increase the partnerships of men entrepreneurs which are high in number with women entrepreneurs.In addition, it was aimed to investigate the effect of high social capital level of women entrepreneurs on the possibility of high earnings of women entrepreneurs by logistic regression analysis.A survey was applied to 411 entrepreneurs who are members of the Chamber of Commerce and Industry in Çorum province and independent sample T test, one-way Anova test, post-hocpairwise comparison tests and logistic regression analysis were applied to the survey data in the SPSS 27.0 program. According to the analysis findings, the social capital level of entrepreneurs; It varies according to gender, age, education level, education level of the entrepreneurs' mothers and fathers, place of birth, sector, income level of their families, earnings of their businesses, number of people in their businesses, and duration of operation of their businesses. The social capital level of women entrepreneurs varies according to age, sector, income level of their families and earnings of their businesses. According to the results of logistic regression analysis, a high level of social capital of entrepreneurs in the group and networks category has a positive effect on the probability of entrepreneurs being women. The high level of social capital of women entrepreneurs in the group and networks category has a positive effect on the probability of women entrepreneurs' high earnings and the high level of social capital of women entrepreneurs in the trust and solidarity category has a negative effect. There are several studies in the literature that investigate the relationship between women entrepreneurs and the level of social capital for Turkey. However, there are no studies investigating the effect of a high level of social capital of entrepreneurs on the probability of entrepreneurs being women and the effect of a high level of social capital of women entrepreneurs on the possibility of women entrepreneurs earning high profits for Çorum province. For this reason, it is thought that the study will create originality and contribute to the literature.