Blockchain teknolojilerinin finansal piyasalarda kullanımı: Regresyon analizi ile fiyat tahmini
Use of blockchain technologies in financial markets: Price forecasting with regression analysis
  1. Tez No: 858940
  2. Yazar: MERVENUR EDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile dijital çağa girmiş bulunmaktayız. Teknolojinin gelişmesi hayatımıza birçok yenilik getirmiş durumdadır. Blockchain teknolojisi de bu yeniliklerin arasındadır. Daha önce alışkın olmadığımız bu teknoloji diğer veri tabanlarından farklı özelliklere sahip durumdadır. Bu çalışmada herhangi bir merkezi otoriteye sahip olmayan, kriptografi bilimine dayanan yeni veri tabanı sistemi olan blockchain teknolojisini incelemiş bulunmaktayız. Blockchain teknolojisine bağlı sanal para birimi olan kripto varlıkların çeşitleri, özelliklerine değinilmiştir. Geleneksel para birimlerinin özelliklerinden farklı özelliklere sahip kripto varlıklar şirketlerin ve bireylerin ilgisini çekmektedir. Son bölümde ise kripto para birimlerinden olan bitcoin ve litecoin sanal para birimlerini regresyon analizi kullanılarak fiyat tahmininde bulunulmuştur. Regresyon analizinin veri sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, we have entered the digital age. The development of technology has brought many innovations to our lives. Blockchain technology is also among these innovations. This technology, which we are not used to before, has different features than other databases. In this study, we examined blockchain technology, which is a new database system based on cryptography science that does not have any central authority. The types and features of crypto assets, which are virtual currencies based on blockchain technology, are mentioned. Crypto assets, which have different characteristics than traditional currencies, attract the attention of companies and individuals. In the last section, the price of bitcoin and litecoin virtual currencies, which are crypto currencies, was predicted using regression analysis. The data results of the regression analysis were interpreted.