Diş hekimliği öğrencilerinde bruksizm prevalansının belirlenmesi ve çiğneme kaslarının kalınlıklarının değerlendirilmesi
Determination of the prevalence of bruxism in dentistry students and evaluation of the thickness of the masticatory muscles
  1. Tez No: 858985
  2. Yazar: İMRAN GÜNER AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU EVLİCE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Uyku ve uyanık bruksizm, sırasıyla uyku (ritmik veya ritmik olmayan olarak karakterize edilen) ve uyanıklık (tekrarlayan veya sürekli diş teması ve/veya mandibulayı destekleme veya itme ile karakterize edilen) sırasında meydana gelen çiğneme kası aktiviteleridir. Bruksizmin çiğneme kaslarının kalınlığında artışa sebep olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, diş hekimliği fakültesi öğrencilerinde uyku ve uyanık bruksizm prevalansını belirlemeyi ve her iki bruksizm durumunda çiğneme kaslarındaki kalınlık değişimlerini ultrasonografi ile değerlendirmeyi amaçladı. Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 4. ve 5. sınıf öğrecilerinden 77'si (%70) kadın, 33'ü (%30) erkek olmak üzere toplam 110 katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcıların yaş ortalaması 23,35±1,07 idi. Bruksizmin teşhisi anamnez ve klinik muayene ile yapılarak muhtemel uyku ve uyanık bruksizmi olan öğrenciler belirlendi. Çalışmayı oluşturan bireylerin masseter ve temporal kaslarının kalınlıkları, bilateral olarak istirahat ve kontraksiyonda ultrasonografi ile belirlendi. Kasların kalınlık ölçümleri tek bir gözlemci tarafından, aynı cihaz ve aynı prob kullanılarak transvers kesitte yapıldı. İstatistiksel analiz için IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Sleep and awake bruxism are masticatory muscle activities that occur during sleep (characterized as rhythmic or non-rhythmic) and wakefulness (characterized by repetitive or sustained tooth contact and/or by bracing or thrusting of the mandible), respectively. Bruxism is known to cause an increase in the thickness of the masticatory muscles. This study aimed to determine the prevalence of sleep and awake bruxism in dentistry students and to evaluate the thickness changes in the masticatory muscles in both cases of bruxism by ultrasonography. This study was conducted with a total of 110 participants, 77 (70%) female and 33 (30%) male, 4th and 5th grade students of Çukurova University Faculty of Dentistry. The mean age of the participants was 23.35±1.07. The diagnosis of bruxism was made by anamnesis and clinical examination. Students with probable sleep and awake bruxism were identified. The thickness of the masseter and temporal muscles of the individuals in the study were determined by ultrasonography at rest and contraction bilaterally. Measurements of muscle thickness were made by a single observer in transverse section using the same device and the same probe. IBM SPSS 20.0 (IBM Corp., Armonk, NY) was used for statistical analysis.