Finansal teknolojiler ve bankacılık sektöründe kullanımı: Türkiye örneği
Financial technologies and its usage in the banking sector: The case of Turkey
- Tez No: 858986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA AKTEN ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda finans ve bankacılık sektöründe finansal teknoloji (fintek) olarak bilinen yeni bir alan ortaya çıkmış, dünyadaki tüm kurumlar için kaçınılmaz bir olgu haline gelmiştir. Bu bağlamda bu tezin amacı finansal teknoloji kavramının, özelliklerinin, Türk bankalarındaki uygulamalarının genel olarak anlaşılmasına katkıda bulunmak ve İş Bankası'nın fintek deneyiminden hareketle Türk bankacılık sektörünün bu alandaki pozisyonuna odaklanmaktır. Vaka analizi sonucunda, İş Bankası'nın Fintek uygulamları ile müşteri memnuniyetini artırmak, maliyetleri azaltmak ve rekabet avantajı sağlamak gibi ile çeşitli kazanımlar elde ettiği tespit edilmiştir. Ancak, teknolojik bağımlılık ve siber güvenlik risklerine karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Araştırmada finansal teknolojinin, geleneksel finansal hizmetlerin tüm türlerini farklı şekil ve biçimde, daha gelişmiş, daha hızlı ve daha uygun şekilde sunan, yeni gelişen bir sektör olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki fintek ekosisteminin ileri düzeyde bulunduğu ve uluslararası bir üne sahip olduğu görülmüştür. Türkiye'de bankacılık sektörünün bu alanda önemli atılımlar yaptığı ve teknolojik gelişme açısından diğer ülkelerle yarışacak düzeye olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a new field known as“Fintech”has emerged in the financial and banking sector, and has become an imperative for institutions all around the world. In this context, the aim of this thesis is to contribute to the general understanding of the concept of financial technology, its features and applications in Turkish banks, and to focus on the position of the Turkish banking sector in this field, based on Isbank's fintech experience. As a result of the case analysis, it was determined that Isbank achieved various gains with Fintech applications, such as increasing customer satisfaction, reducing costs and providing competitive advantage. However, it is necessary to be careful against technological addiction and cyber security risks. The research concluded that financial technology is a newly developing sector that offers all types of traditional financial services in different shapes and forms, in a more advanced, faster and more convenient way. Additionally, it has been observed that the fintech ecosystem in Turkiye is advanced and has an international reputation. The banking sector in Turkiye has made significant breakthroughs in this field and is at a level that can compete with other countries in terms of technological development.