Severe acute respıratory syndrome coronavırus-2 (SARS-COV-2) reverse transkriptaz polimeraz zincir reaksiyonu (rt-pcr) pozitif gebelerin ve bu gebelerden doğan bebeklerin izlemi
Follow-up of severe acute respiratory syndrome coronavirus-2 (SARS-COV-2) reverse transcriptase polymerase chain reaction (RT-PCR) positive pregnant women and babies born from these pregnant women
- Tez No: 858991
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZLIM AKTUĞ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Gebelik sırasında geçirilen viral enfeksiyonların anne ve yenidoğan üzerinde olumsuz etkileri olabileceği bilinmektedir. Literatürde, obstetrik popülasyonda COVID-19'un maternal ve neonatal sonuçlarını araştıran çalışmalar bulunurken infantlar üzerindeki sonuçlarını araştıran takipli çalışmalar kısıtlıdır. Bu tez çalışmasında hastanemizde ayaktan veya yatarak takip edilen SARS-CoV-2 RT-PCR testi pozitif olan gebelerin ve bu gebelerden doğan bebeklerin neonatal ve infant dönemindeki sonuçlarını değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma, 1 Haziran 2020- 31 Mart 2022.tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran, SARS-CoV-2 RT-PCR sonucu pozitif saptanan ve çalışma kriterlerine uyan gebeler ile bu gebelerden doğan bebekler üzerinde gerçekleştirildi. Aynı zamanda bu doğumlardan 3 aylık takibi olan 183 bebek, 6 aylık takibi olan 171 bebek ve 1 yıllık takibi tamamlanan 110 bebek çalışmamıza dahil edildi. Gebelerin verileri retrospektif olarak toplanırken çalışmamızın bebek kolu prospektif gözlemsel kohort çalışması olarak planlandı. Bebeklerin doğum anı, 3, 6 ve 12. ay takiplerindeki kilo, boy ve baş çevresi ölçümleri ile genel ve nörolojik muayene sonuçları kaydedildi. Gebelerin ortalama yaşı 29,39±5,53 yıl olarak hesaplandı. Gebelerin %76,1'inde (n:204) ek hastalık saptanmazken %23,9'unda (n:64) altta yatan kronik hastalığı olduğu tespit edildi. Gebelerin %90,6'sının COVID-19 için aşılanmadığı görüldü. Toplam 28 gebenin YBÜ'de takip edildiği, 38 gebede NIMV ve 15 gebede IMV uygulandığı, 7 gebenin exitus olduğu tespit edildi. COVID-19'lu gebelerde hastalık şiddetini tahmin etme üzerine yapılan regresyon analizinde açıklayıcılık %78,2 olarak saptandı. Modelimizde fibrinojen sonucu ≥500 olanlarda hastalık şiddeti 23,6 kat daha ciddi olduğu tespit edildi. Çalışmamızda birinci trimesterde olan 40 gebe, ikinci trimesterde olan 87 gebe ve üçüncü trimesterde olan 141 gebe vardı. Birinci trimesterde enfekte olan gebelerde semptom görülme oranının daha düşük olduğu (p=0,007), üçüncü trimesterde olan gebelerin YBÜ'ye kabul oranının daha yüksek olduğu (p=0,003) bulundu. Sezaryen doğum oranı %71,1 olup tüm doğumların %96,2'si canlı doğum ve %3,8'i ölü doğum idi. Canlı doğan 200 bebeğin doğum haftalarının ortalaması 38 hafta (min-max:23-42) iken bu bebeklerin 144'ü term doğum, 56'sı preterm doğum olarak tespit edildi. Bebeklerin doğum kilosunun ortanca değeri 3032,5 g (min-max: 540-4530) olup 51 (%25,5) bebeğin düşük doğum ağırlıklı olduğu görüldü. Ayrıca 49 bebeğin yenidoğan YBÜ'süne kabul edildiği, 13 bebeğin IMV ihtiyacı olduğu bulunurken 8 bebekte yenidoğan ölümü saptandı.
Özet (Çeviri)
It is known that viral infections during pregnancy can have negative effects on the mother and newborn. While there are studies in the literature investigating maternal and neonatal outcomes of COVID-19 in the obstetric population, follow-up studies investigating its consequences on infants are limited. In this thesis study, we aimed to evaluate the neonatal and infancy results of pregnant women with positive SARS-CoV-2 RT-PCR test who were followed up in our hospital as an outpatient or inpatient, and the babies born to these pregnant women. This study was carried out on pregnant women who applied to Selçuk University Medical Faculty Hospital between June 1, 2020 and March 31, 2022, who were found to be positive for SARS-CoV-2 RT-PCR and met the study criteria, and babies born from these pregnant women. At the same time, 183 infants with 3-month follow-up, 171 infants with 6-month follow-up and 110 infants with 1-year follow-up were included in our study. While the data of the pregnant women were collected retrospectively, the infant arm of our study was planned as a prospective observational cohort study. Weight, height and head circumference measurements, general and neurological examination results were recorded at the time of birth and at the 3rd, 6th and 12th months of follow-up. The mean age of the pregnant women was calculated as 29.39±5.53 years. While no additional disease was found in 76.1% (n: 204) of the pregnant women, it was found that there was an underlying chronic disease in 23.9% (n: 64). It was observed that 90.6% of the pregnant women were not vaccinated for COVID-19. It was determined that a total of 28 pregnant women were followed up in the ICU, 38 pregnant women were treated with NIMV and 15 pregnant women were treated with IMV, and 7 pregnant women died. In the regression analysis performed on estimating the severity of the disease in pregnant women with COVID-19, the explanatory power was found to be 78.2%. In our model, the severity of the disease was found to be 23.6 times more severe in those with a fibrinogen result of ≥500. In our study, there were 40 pregnant women in the first trimester, 87 pregnant women in the second trimester, and 141 pregnant women in the third trimester. It was found that the rate of symptom incidence was lower in pregnant women who were infected in the first trimester (p=0.007), and that the rate of admission to the ICU was higher in pregnant women who were in the third trimester (p=0.003). Cesarean section rate was 71.1% and 96.2% of all deliveries were live births and 3.8% were stillbirths. While the average of the birth weeks of 200 live-born babies was 38 weeks (min-max: 23-42), 144 of these babies were determined as term birth and 56 as preterm birth. The median birth weight of the babies was 3032.5 g (min-max: 540-4530), and 51 (25.5%) babies were found to have low birth weight. In addition, 49 infants were admitted to the neonatal ICU, 13 infants needed IMV, and 8 infants were found to have neonatal death.