Selenyum takviyesinin broyler tavuklarının büyüme performansı, kesim özellikleri ve kan biyokimyası üzerindeki etkileri
Selenium supplementation effects on the growth performance, slaughter characteristics, and blood biochemistry of broiler chicken
  1. Tez No: 858990
  2. Yazar: ALI BASSAM YAHAY AL-MOOSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA GÜRKÖK TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma 315 adet Ross 308 broyler cinsi piliç ile Musul'daki Al-Hamdaniyah'da özel sektöre ait bir tavuk çiftliğinde gerçekleştirilmiştir. Civcivler, inorganik (0,3 mg/kg, 0,6 mg/kg, 0,9 mg/kg) ve organik (0,3 mg/kg, 0,6 mg/kg, 0,9 mg/kg) selenyum besin takviyesi içeren üç biyolojik tekrarlı yedi deneme grubuna rastgele ayrılmıştır. Kontrol grubunun diyetine ise ek selenyum takviyesi yapılmamıştır. 42 gün boyunca kontrollü olarak beslenen piliçlerin haftalık performans özellikleri ölçülmüştür. 42 günden sonra, her uygulamadan rastgele 9 piliç seçilerek karkas parametre verimi, kan parametreleri ve çeşitli enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Çalışma sonucunda özellikle, organik selenyum ile takviye edilen grubun, yem tüketimi ve canlı ağırlık açısından diğerlerine göre daha olumlu etki gösterdiği gözlenmiştir. İnorganik selenyum içeren diyetle beslenen piliçlerin karkas ve parça verimlerinde kontrole göre daha iyi sonuç alınmıştır. Özellikle, organik selenyum verilen gruplarda kan bileşenlerinde anlamlı değişimler gözlenmiştir. Selenyum kaynaklarının antioksidan kapasite üzerinde belirgin bir etkisi olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 315 Ross 308 broiler chickens in a privately owned chicken farm in Al-Hamdaniyah in Mosul. Chicks were randomly divided into seven trial groups with three biological replicates containing inorganic (0.3 mg/kg, 0.6 mg/kg, 0.9 mg/kg) and organic (0.3 mg/kg, 0.6 mg/kg, 0.9 mg/kg) selenium nutritional supplements. The diet of the control group was not supplemented with additional selenium. Performance traits of chickens fed in a controlled manner for 42 days were measured weekly. After 42 days, 9 chickens were randomly selected from each treatment and carcass parameter yield, blood parameters and various enzyme activities were measured. As a result of the study, it was observed that the group supplemented with organic selenium had a more positive effect than the others in terms of feed consumption and live weight. Better results were obtained in carcass and part yields of chickens fed with a diet containing inorganic selenium compared to the control. Significant changes in blood components were observed in the groups given organic selenium supplement diet. It has been determined that selenium sources have a significant effect on antioxidant capacity.