Firdevsî-i Rûmî Süleymân-nâme-i Kebîr 28. cilt (Giriş-inceleme-metin-tıpkıbasım)
Firdevsi-i Rumi Suleymannamah-i Kebir 28'th volume (Introduction-analysis-edition-facsimile
  1. Tez No: 859003
  2. Yazar: FATMA ÖLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BABÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
15. yüzyılın ikinci yarısı ile 16. yüzyılın ilk yarısında Firdevsi Rumi tarafından kaleme alınan Süleyman-name-i Kebir eseri Klasik Türk Edebiyatı önemli eserlerinden biridir. Manzum mensur karışık olarak yazılan bu eser 81 ciltten meydana gelmiştir. Çalışmada Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Hazine 1527'de kayıtlı olan Süleyman-name-i Kebir adlı eserin 28. cildi transkripli olarak günümüz Latin alfabesine aktarılmış ve metnin incelenmesi yapılmıştır. Eski Anadolu Türkçesinin dil özelliklerini barındıran Süleyman-name-i Kebir, öğüt niteliği taşıyan didaktik bir eserdir.
Özet (Çeviri)
Suleymannamah-i Kebir, written by Firdevsi-i Rumi in the second half of the 15th century and the fırst half of the 16th century, has an important place in terms of Classical Turkish Literature. This work, written in a miture of verse and prose, consists of 81 volumes. With this study, 28 volumes of the work called Süleyman-name-i Kebir, recorded in the Topkapı Palace Museum Library Treasurt in 1527, were transcribed and transferred to today's Latina alphabet and the text was examined. Suleymannamah-i Kebir, which contains the linguistic features of Old Anatolian Turkish, is a didactic work with an advisory nature.